בית משפט השלום בחיפה קיבל לאחרונה תביעה של מסגר (37) שנפצע בתאונת עבודהבזמן שהתקין קמין גז עבור חברת "חימום הכרמל". השופט יואב פרידמן הטיל אחריות על המעסיקה, לאחר שקבע כי לבעלים היה נוח להעלים עין משיטת העבודה המסוכנת בה נהגו העובדים להתקין את התנורים, שהייתה מהירה בהרבה משיטת העבודה הבטוחה. סכום הנזק הכולל שנגרם למסגר – שנותר עם פגיעה קשה בכף ידו השמאלית – הועמד על כ-1.5 מיליון שקל, ולאחר ניכוי תגמולי ביטוח לאומי חויבה המעסיקה בפיצויים של כ-390 אלף שקל.  

התאונה התרחשה לפני כשלוש שנים וחצי, כשהתובע וחברו לעבודה התבקשו להתקין קמין גז עבור לקוח. התובע ניסר פין שהחזיק ביד שמאל באמצעות מסור דיסק חשמלי והדיסק ברח ופגע בה. בתביעה הנזיקית שהגיש נגד "חימום הכרמל" טען התובע כי בעל העסק הנחיל לו שיטת עבודה לא בטוחה.

בעל העסק טען לעומת זאת כי התובע ידע שעליו להחזיק את הפין באמצעות מלחציים שסופקו לו במיוחד, ולו היה פועל בהתאם לנהלים התאונה הייתה נמנעת. עוד הוא טען כי באופן כללי התובע נהג להפר את כללי הבטיחות והזהירות בעבודה, ולא אחת הוא העיר לו על כך.

בשביל הספק גבוה

למרות זאת, השופט פרידמן קבע כי האחריות לתאונה רובצת במלואה על המעסיקה. השופט ציין מעדות חברו לעבודה של התובע עולה כי ברוב המקרים פעולת ניסור הפין לא נעשתה באמצעות מלקחיים כיוון שהשימוש בהם מסרבל את העבודה ומעכב את ההתקנה.

מכאן, שההרגל היה שהעובדים מבצעים את ההתקנות בשיטת עבודה מסוכנת ורשלנית כשבעל העסק עוצם את עיניו מפני הסכנה מפני שהדבר שירת את האינטרס שלו – הספק עבודה גבוה.

השופט התרשם כי לתובע לא הייתה ברירה אחרת מאשר לעבוד בדרך שהונהגה במקום לנוכח העובדה שהדרך הבטיחותית הייתה מביאה להספק עבודה נמוך שהמעסיק לא היה מוכן לשלם את מחירו הכלכלי.

עו
עו"ד רן שקד | צילום: צילום עצמי, פסקדין

בסיכומו של עניין השופט קבע כי אף שהמעסיק סיפק לעובדיו מלחציים העובדה שהוא לא טרח לוודא שהעובדים שלו אכן משתמשים בהם ולא אכף את נהלי הבטיחות מעידה על רשלנותו.

בפרק של בחינת הנזקים הרפואיים והכלכליים שנגרמו לתובע נפסק כי הוא נותר עם כ-25% נכות בידו, ואף שחזר לעבוד במקצוע ברור שהנכות משפיעה על יכולותיו. השופט קבע כי לתובע נגרמו הפסדי שכר וזכויות סוציאליות, כאב וסבל והוצאות רפואיות, שסכומם הכולל מוערך בכ-1.5 מיליון שקל.

לאחר ניכוי תגמולי הביטוח הלאומי שקיבל התובע בסך של כ-1.2 מיליון שקל, חויבה המעסיקה בפיצויים של כ-312 אלף שקל בנוסף לשכר טרחת עורך דין והוצאות משפט של כ-75 אלף שקל.

שמות באי הכוח לא צוינו בפסק הדין

עו"ד רן שקד עוסק/ת ב- נזיקין 
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל