מה זה ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי בעל חשיבות רבה להמשך ההתנהלות בחיים.
המסמך מאפשר לאדם כשיר מבחינה משפטית שהוא מעל גיל 18 ("הממנה"), להחליט שאדם אחר (או יותר) יהיה אחראי על תחומים מסוימים בחייו, בזמן שהוא כבר לא יוכל להבין בדבר וכבר לא יהיה כשיר לקבל החלטות. מי שנבחר לכך נקרא ״מיופה כוח״.

ייפוי כוח מתמשך מאפשר לכם לקבל החלטות על חייכם במצב שבו כבר לא תוכלו לקבלן, ומכאן המשמעות הרבה שלו בהקניית ביטחון ושקט נפשי.

מתי ייפוי כוח מתמשך נכנס לתוקף?

ברירת המחדל ביחס למועד הכניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך היא על פי חוות דעת מומחה לפי הדין. אך יחד עם זאת, הממנה יכול לקבוע כל תנאי אחר שעל פיו ייפוי הכוח המתמשך ייכנס לתוקף. למשל – כשרופא המשפחה יחליט שהוא אינו כשיר עוד לקבל החלטות.

מתי מפסיק ייפוי כוח מתמשך?

עם מות הממנה נפסק אוטומטית ייפוי הכוח המתמשך. שימו לב – אין להתבלבל בין ייפוי כוח מתמשך לבין צוואה. ייפוי כוח מתמשך – תקף בחיים. צוואה תקפה לאחר הפטירה.

מעבר לכך – מייפה הכוח, הממנה, יכול לבחור מצבים שכאשר הם יקרו, ייפויי הכוח המתמשך יופסק.

האם ניתן לכלול בייפוי הכוח כל נושא?  

על פי רוב, ייפוי כוח מתמשך יעסוק בנושאים רפואיים, רכושיים ואישיים. ניתן להכניס לייפוי הכוח המתמשך הוראות ספציפיות שהממנה רוצה שיפעלו על פיהן. לדוגמה, אם יש לממנה אוסף של כלי נגינה והוא יקר לליבו – הוא יוכל להחליט מה לעשות בו. ניתן לקבל החלטה ביחס לנושאים נוספים שלא נכללים בייפוי כוח מתמשך קלאסי, בהתאם לרצונות ומשאלות ליבו של הממנה, כל עוד שמדובר בפעולות חוקיות שאינן סותרות חוקים אחרים.

מי יכול להיות מיופה כוח?

כל אדם שהוא כשיר ומעל גיל 18 יכול להיות מיופה כוח. חשוב שיהיה מדובר באדם שהממנה סומך עליו, יש ביניהם יחסי אמון חזקים ושהוא  יודע שלא ימעל בכספיו.

האם אפשר למנות כמה מיופי כוח?

כן, הדבר אפשרי. עם זאת, יש לשים לב ולהחליט מראש מהן הסמכויות שיינתנו לכל מיופה כוח. כך למשל, חשוב להחליט האם מיופה הכוח יפעל לבדו או ביחד עם מיופה כוח נוסף, מתי מיופה הכוח הנוסף נכנס לתמונה? האם בכל קבלת החלטה או רק כשמיופה הכוח הראשון לא יכול לפעול? בהקשר זה, יש חשיבות רבה לכך שמיופי הכוח יסתדרו ביניהם, על מנת למנוע מחלוקות בינם לבין עצמם בעתיד.

האם אני יכול למנות את בת הזוג שלי כמיופה כוח?

בהחלט! זוגות רבים ממנים אחד את השני. ישנה גם אפשרות להחליט שבן הזוג יהיה מיופה הכוח, ורק לאחר שבן הזוג לא יבין בעניינו או חלילה יילך לעולמו, רק אז יהיה מיופה כוח חלופי.

האם ניתן לקבוע בייפוי כוח מתמשך אחד שגם אני וגם בת הזוג שלי נמנה אחד את השני?

לא. ניתן למנות אחד את השני, אבל הדבר ייעשה בשני ייפוי כוח נפרדים, שיכולים להיות דומים ואפילו זהים בתוכנם. לכל אדם צריך לערוך ייפויי כוח מתמשך לעצמו.  

עו
עו"ד ריול עדיקה | צילום: שירה הרשקופ

האם אני יכול לערוך לעצמי ייפוי כוח מתמשך?

לא. רק עורך דין שעבר הסמכה של משרד המשפטים יכול לערוך ייפוי כוח מתמשך. יתר על כן, חשוב מאוד לפנות לעורך דין שבקיא ומבין בנושא, בכדי למנוע מצבים בעתיד שיצריכו בירור בבית המשפט, יארכו זמן רב ויעלו הרבה כסף. אחת מהמטרות בייפוי כוח מתמשך היא לפעול בהתאם להנחיות שכתובות על מנת למנוע מחלוקות בבית משפט בעתיד.

עורכת דין ריול עדיקה מוסמכת לערוך ייפוי כוח מתמשך ועברה הכשרה של משרד המשפטים.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל