רשם לשכת ההוצאה לפועל בחיפה עיסאם חאיק הורה לאחרונה לסגור תיק הוצאה לפועל שפתחה אישה נגד בעלה בטענה שלא עמד בתשלומי המשכנתה בהם חויב במסגרת הליכי הגירושין. בכך, התקבלה טענת הבעל כי פרע את חובו בתשלום של 100 אלף שקלים שהעביר לאשתו עוד לפני שהתיק נפתח וכי יש לקזז כ-68 אלף שקלים שהיא חייבת לו. האישה, שהסתירה את החוב שלה והתעקשה להמשיך בהליכי הגבייה, חויבה בהוצאות של 4,000 שקלים.

תיק ההוצאה לפועל נפתח בשנה שעברה בטענה שהבעל לא העביר את חלקו בתשלומי המשכנתה בשנים 2018-2019. במועד פתיחת התיק טענה האישה כי החוב הצטבר לסכום של כ-110 אלף שקלים על 16 תשלומים של 6,700 שקלים.

עד אותו שלב האישה לא גילתה לרשם ההוצאה לפועל כי בפסק דין שניתן בתיק המזונות שמתנהל בינה לבין בעלה היא חויבה לשלם לו 68,143 שקלים. את המידע החשוב הזה היא חשפה רק במסגרת בקשה שהגישה בהמשך להטיל על בעלה עיקול זמני, ובעקבות זאת הורה הרשם לקזז את הסכום האמור מהחוב בתיק.

בתגובה, הגיש בעלה בקשה בטענת "פרעתי" במסגרתה טען כי אשתו רודפת אותו והיא "אישה שקרנית רודפת בצע". לדבריו, תקופת החוב אמורה להיות 14.5 חודשים ולא 16 והיתרה כוסתה על-ידו בשתי העברות שביצע לחשבונה בסכומים של 100 אלף שקלים ו-30 אלף שקלים.

אלא שהאישה טענה כי לא ברור לה על מה שילם בעלה את אותם 100 אלף שקלים ואילו התשלום הנוסף היה עבור תקופה אחרת ולא על זו שבגינה נפתח התיק.

כך או אחרת - לא חייב

הרשם עיסאם חאיק מתח ביקורת על האישה שפתחה את התיק על יתרת החוב כאילו שבעלה לא שילם דבר, תוך התעלמות מוחלטת מהתשלום שהעביר לחשבון שלה עוד לפני כן ומהחוב שלה כלפיו.

הרשם הוסיף עוד כי הבעל הוכיח במסמכים וקבלות כי התשלום הראשון בסך 100 אלף שקלים נועד לכסות את תשלומי המשכנתה. באשר לתשלום הנוסף, האישה עצמה הודתה כי גם הוא שולם לה על חשבון המשכנתה אבל הסתייגה בטענה שמדובר בתשלום על תקופה אחרת – שלא קשורה לתיק ההוצאה לפועל.

עו"ד אורן גדות (צילום: צילום עצמי, פסקדין)
עו"ד אורן גדות | צילום: צילום עצמי, פסקדין

הרשם ציין כי גם בהנחה שהאישה צודקת חישוב פשוט מעלה כי בעלה לא חייב לה דבר. בהקשר הזה הבהיר הרשם כי הוא מקבל את הטענה שהחוב המקורי שצבר הבעל היה על תקופה של 16 חודשים ולא פחות. אלא שלאחר הפחתה של 100 אלף שקלים התיק היה אמור להיפתח על חוב של 33,880 שקלים. כשמוסיפים לסכום זה אגרה ושכר טרחת עורך דין חובו של הבעל מסתכם ב-36,200 שקלים בלבד.

מנגד, האישה הייתה חייבת לבעלה 68,143 שקלים שקוזזו מיתרת החוב בתיק בהחלטה קודמת. מכאן, שגם אם לא לוקחים בחשבון את התשלום הנוסף, אין ספק שמלוא החוב סולק.

לפיכך הרשם קבע כי הבעל הוכיח את טענתו שפרע את החוב והורה על סגירת התיק תוך חיוב האישה בהוצאות של 4,000 שקלים.

לא צוינו בהחלטה שמות עורכי דין הוצאה לפועל

עו"ד אורן גדות עוסק/ת ב- הוצאה לפועל
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל