כשמדובר בשיפוצים, הלקוחות היום בררנים יותר מבעבר. רוב האנשים שזקוקים לשיפוץ בבית או בעסק מזמינים מספר קבלנים כדי להתרשם מהם ולקבל הצעת מחיר. היום יותר מתמיד, ללקוחות יש דרישות גבוהות והם עושים "ראיון עבודה"לכל מועמד כדי לבחור את הקבלן הטוב ביותר עבורם.

ברוב עבודות השיפוץ והבנייה הלקוחות משקיעים הרבה מאוד כסף ומבחינתם שיפוץ הבית או המשרד הוא לא רק הליך טכני אלא רגשי מאוד. אנשים רוצים להרגיש ביטחון ואמון בקבלן שמשפץ את הדירה שלהם.

מצב זה גורם לכך שהרבה מאוד קבלנים מפספסים עבודות בנייה ושיפוץ כי הם לא עומדים בדרישות של הלקוחות. יש גם מצבים בהם קבלנים מוכנים להתפשר ולקחת עבודות שיפוצים במחירים זולים רק כדי "להתגלגל״, מכיוון שהם לא הצליחו לבדל ולייחד את עצמם. אותם קבלנים הופכים להיות יותר ויותר מתוסכלים מכך שהם לא מרוויחים מהפרויקטים שהם מבצעים.

איך בוחרים קבלן?

כאשר הלקוחות שלכם רוצים לבצע עבודות שיפוץ בבית את בעסק הם שואפים למצוא קבלן הגון וישר שיעשה עבורם את עבודות השיפוץ באופן מקצועי ובמחיר הגיוני.

הרבה מאוד אנשים שביצעו שיפוצים ״סוחבים״ חוויות לא נעימות מאופן ביצוע הפרויקט, מקרים שלעתים הגיעו עד לבית המשפט לאחר שהקבלן לא ביצע את העבודה בצורה מקצועית או רימה את הלקוח.

לכן, לקוחות היום משוועים למצוא דרך אובייקטיבית שבאמצעותה יוכלו למצוא את הקבלן המתאים ביותר עבורם.  

כאשר קבלן מגיע ללקוח פוטנציאלי כדי לתת הצעת מחיר לשיפוץ אין ללקוח כמעט שום מדד שבאמצעותו הוא יכול לבחון את איכותו, מקצועיותו והגינותו של הקבלן שעומד מולו. יש לא מעט סיפורים על  קבלנים שיודעים לדבר יפה עם הלקוחות ובדיעבד מתברר שהם לא מקצועיים מספיק או לקחו מחיר מופרז.

איך לקוח יכול לדעת האם הקבלן שעומד מולו הוא מקצועי? האם יש לו ניסיון מתאים? האם לחברה שלו יש איתנות פיננסית? חוסר וודאות ביחס לשאלות קריטיות אלה מוביל את הלקוח לחוסר ביטחון, גם אם קיבל המלצות חמות על אותו קבלן.

הוצאת רישיון קבלן

אם כן, המטרה של הקבלן בשלב הראשוני של המפגש עם הלקוחות ומתן הצעת המחיר היא לתת להם הרגשה של ביטחון וודאות לגביו. איך ניתן לעשות זאת בקלות ובמהירות כדי לסגור יותר עסקאות במחירים יותר אטרקטיביים?

קבלנים רבים יתפלאו לדעת שהוצאת רישיון קבלן רשום יכולה לעשות להם את עבודת השיווק בצורה נפלאה.

כאשר קבלן מציג בפני הלקוחות הפוטנציאליים שלו את התעודה המעידה שהוא קבלן עם רישיון מטעם רשם הקבלנים – באופן אוטומטי הלקוח מסיק שהקבלן שעומד מולו הוא מקצועי ורציני. הלקוח מבין שהקבלן עומד בכל התנאים והסטנדרטים המחמירים ביותר של רשם הקבלנים.

כך למשל, רשם הקבלנים לא יעניק רישיון למי שהוא למשל פושט רגל, שיש לו עבר פלילי או שיש נגדו הרבה מאוד תלונות ותביעות.

עו"ד תומר סופר (צילום: צילום עצמי)
עו"ד תומר סופר | צילום: צילום עצמי

כמו כן, רשם הקבלנים ייתן רישיון רק לקבלן שיש לו ניסיון איכותי של מספר שנים ושביצע מספר לא מבוטל של עבודות שיפוצים כדי להיות ראוי לרישיון. במידת הצורך עליו לעבור מבחנים קשים מטעם הרשם.

פיקוח 

רישיון קבלן מקנה ללקוחות גם שקט נפשי בשל הידיעה שהקבלן נמצא תחת פיקוח של רשם הקבלנים וכפוף להוראותיו. במקרה בו הקבלן מתנהג בצורה לא מקצועית או פושט רגל, הלקוח יכול להגיש כנגדו תלונה לרשם הקבלנים וזה יכול להפעיל כנגדו סנקציות ואף לפסול לו את הרישיון במקרה קיצוני.

אמנם, עצם העובדה שיש לקבלן רישיון והוא רשום בפנקס הקבלנים לא מבטיחה שלא יהיו בעיות, אך ללא ספק הרישום מעלה את הסיכוי שמדובר בקבלן איכותי יותר.

הניסיון מראה שקבלנים שהוציאו רישיון קבלן רשום עשו את ״עסקת חייהם״ והרישיון קידם את העסק שלהם בצורה משמעותית. לקוח שמתקשר עם קבלן רשום יודע שהוא משלם מעט יותר אבל מבטיח לעצמו עבודה איכותית ומקצועית. 

עורך דין תומר סופר עוסק ברישום קבלנים

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל