חברת אבו חסאן יוסף ובניו שעוסקת בעבודות עפר הואשמה בעבירות מרמה, הלבנת הון ומיסים. אחרי תקופה ארוכה שהציוד שלה הוחרם ונבצר ממנה לעבוד התיק פשוט נסגר. 

הפרשה נפתחה באוקטובר 2022 בחקירה גלויה שכללה פשיטה על משרדי החברה ותפיסה של כספים, נדל"ן, רכבים, חשבונות בנק, וציוד מכני הנדסי כבד בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. זאת על מנת למנוע הברחת רכוש ולהבטיח אפשרות לחילוט עתידי של הרכוש לאחר הרשעה בעבירות. בנוסף נתפסו עשרות קלסרים, מסמכים, ומכשירי טלפון ניידים ושל החברה, בתקווה למצוא שם ראיות.

לחברה ובעליה יוחסו בין היתר עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון, עבירות מיסים, ועבירות על חוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות.

בעקבות החשדות למעשי מרמה ולביצוע עבודות ללא רישיונות והיתרים מתאימים, פעילות החברה נסגרה. בין היתר, רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון הוציא צו מנהלי להפסקת עבודות החברה במחצבת יחיעם, אחד מהאתרים העיקריים שבו היא פועלת עם עבודות בהיקף של כ-30 מיליון שקלים. הנימוק היה שבהתאם לסיווג הקבלני של החברה היא אינה מוסמכת לבצע עבודות בהיקף כזה, וממילא אינה עומדת בתנאי הסף של המכרז לשיקום המחצבה.

אלא שלאחר כשנה וחצי של חקירה שבמהלכה נשללו מהחברה הרכוש והפעילות שלה, הגיעה מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודעה מפתיעה שבה נכתב כי "לאחר שהתיק נבחן בפרקליטות הוחלט על גניזתו מבלי להגיש בו כתב אישום". כך נסגרה הפרשה לחלוטין, כולל הליך אזרחי שהתנהל נגד החשודים, והציוד שנתפס הוחזר.

עו"ד אלי סרור שייצג את החברה ובעליה בהליכים האזרחיים והפליליים מסר כי "אנחנו שמחים על התוצאה, אבל יחד עם זאת ניתן לראות שלפעמים המשטרה עם אצבע קלה על ההדק וגורמת נזקים כבדים מאוד. ייאמר לזכותה של המחלקה הכלכלית בפרקליטות שליוותה את התיק כי היא נהגה ביושר וסגרה אותו ברגע ששוכנעה כי החשדות אינם נכונים."

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.