בית הדין לעבודה בחיפה קיבל לאחרונה תביעה של אדם שב-2017 נפגע בעינו מסיכת שדכן כשעבד כמתקין משטחים בעסק של אשתו. ביטוח לאומי טען שהעסק היה שייך לתובע אך בית המשפט קבע שגרסת בני הזוג שלפיה האישה יזמה את הקמת העסק והעסיקה את בעלה כשכיר הייתה אמינה.

התובע סיפר שביום התאונה נפגע במהלך עבודה עם שדכן תעשייתי כשנכנסה סיכה לעינו השמאלית. הוא הדגיש כי אינו אחד מבעלי החברה או בעל שליטה בחברה והעסק שייך לאשתו. לדבריו, הרעיון לפתוח את העסק היה של אשתו והוא נרשם על שמה כי היא ״מבינה בחשבונות ובניירות יותר ממנו, והוא רק מתעסק בעבודה עם העץ״.

האישה סיפרה בעדותה כי מימנה את הקמת העסק מכסף שקיבלה מהוריה ובעלה לא התערב בניהול. לאחר שנפגע היא הביאה עובד להחליף אותו אך ביוני של אותה שנה סגרה את העסק משיקולים כלכליים. לטענתה, מאחר שבעלה נפצע חודשיים לאחר שהחל לעבוד בעסק, רואת החשבון שלה לא הספיקה לדווח עליו בביטוח לאומי כעובד. 

ביטוח לאומי טען כי העסק היה שייך בפועל לתובע. לדבריו, אשתו של התובע היא עקרת בית חסרת ניסיון בניהול והעסק נפתח על שמה מאחר ולתובע תיקים בהוצאה לפועל.  

גילתה בקיאות

השופטת אילת שומרוני-ברנשטיין ציינה כי הראיות תומכות בגרסת התובע ואשתו. כך למשל, רואת החשבון של העסק העידה שאשת התובע באה להתייעץ איתה לגבי פתיחת העסק והיא פתחה את התיק על שמה.

כמו כן, עדויות התובע ואשתו היו עקביות ומגובות בעדויות של עדים נוספים. גם המסמכים שהוגשו בתיק תומכים בגרסת התובע, כמו למשל תלוש שכר שהוצא לו כחודש לפני התאונה.

עוד הוכח כי אשת התובע דווחה כבעלת העסק לרשויות עוד בינואר 2017. בנסיבות אלה, טענת התובע כי מלכתחילה הוחלט שהאישה תהיה הבעלים של העסק והוא יעבוד בעסק כשכיר נתמכת בראיות חיצוניות.

השופטת ציינה בנוסף כי המסקנה שהאישה עמדה מאחורי העסק מתחזקת לנוכח מסמך המעיד על קורס יזמות עסקית שבו למדה. כמו כן, היא הפגינה בקיאות לגבי מה שהתרחש בעסק וניכר כי היא זו שבאמת יזמה אותו והייתה אחראית על ניהולו.

עו"ד רלי ארביב (צילום: מיה כרמי)
עו"ד רלי ארביב | צילום: מיה כרמי

בנסיבות אלה קיבלה השופטת את טענת התובע כי הוא לא היה הבעלים של העסק אלא עבד בו כשכיר וקבעה שיש להכיר בו כנפגע בעבודה.

ב״כ התובע: עו"ד השאם דאוד

ב״כ הנתבע: עו"ד ג'ומאנה בחוס וצחי רטר

עו״ד ארביב רלי עוסק/ת ב- נזיקין
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל