לפני כ-5 שנים שיחקה תלמידת בית הספר ״זכרון יוסף״ בחיפה במגרש. היא נתקלה בגרעין של פרי שהיה זרוק במקום, החליקה ונפגעה קשה בידה. במסגרת תביעה שהגישה נגד העירייה ומשרד החינוך נחתם הסכם פשרה שאושר בבית המשפט. הסכם פשרה נוסף נחתם מול ״כלל״ שביטחה את התלמידה בביטוח תאונות אישיות. הילדה תקבל פיצוי כולל של 421,000 שקל.  

הילדה, שיוצגה על ידי עו״ד צבי פרדיס, סיפרה שב-2015, בהיותה בת 10, בשעות הבוקר המוקדמות הגיעה לבית הספר ויצאה למגרש. בחצר היה לכלוך של עטיפות של בקבוקי מים, שאריות של פירות וניירות. במהלך משחק עם חבריה היא נתקלה בגלעין פרי שהיה על הרצפה ונפלה אחורה.

לדבריה, התאונה אירעה בשעות הבוקר המוקדמות לפני שהתחילו הלימודים, כשהמגרש אמור להיות נקי ומצוחצח וחף ממפגעים.

עוד לטענתה, בתקופה בה אירעה התאונה נערכו חזרות למופע סוף השנה ובסוף יום הלימודים הקודם נשארו תלמידי כיתות בוגרות בשעות אחר הצהריים להמשך חזרות. הם השאירו אחריהם לכלוך ומפגעים שלא סולקו על ידי צוות בית הספר.

הנפגעת סיפרה שלאחר האירוע דיווחה על התאונה לאחד המורים שהגיע במקרה, למרות שאמור להיות מורה משגיח במגרש, והוא הפנה אותה למזכירות. שם התקשרה לאביה והוא אסף אותה לקבלת טיפול רפואי.

בבית החולים אובחן שבר בשורש כף היד. היא נותרה עם נכות של 28% וסובלת עד היום מהגבלה בתנועות וכאבים.

לטענתה, הנתבעות כמחזיקות ומפעילות בית ספר היו צריכות לדאוג למניעת קיומם של מכשולים או מפגעים. קיומו של לכלוך כמו פירות, ניירות ושקיות ניילון במגרש הוא סיכון בלתי סביר שהיה עליהן לדאוג לפנותו. 

היא הדגישה כי למורי בית הספר ומנהליו אחריות לתאונה שכן לא הייתה במקום השגחה של מורה שהיה אמור לדאוג שהחצר תנוקה לפני שהילדים נכנסים לשחק בה.

הכחישו אך ישלמו

עיריית חיפה, שיוצגה על ידי עו"ד יוסף בלזר, הכחישה את התאונה ולחילופין טענה שמלוא האחריות מוטלת על בית הספר ומשרד החינוך.

משרד החינוך, שיוצג על ידי עורכי הדין ויסגלס אלמגור,  טען כי לא כל נזק מטיל אחריות וחיי היום יום מלאים סיכונים שלעתים מתממשים. לשיטתו, על פי הפסיקה מי שמפקח על הילדים אינו חייב שהם יהיו כל הזמן בתחום ראייתו ואפשרויות ההשגחה של מורה על תלמידיו אינן בלתי מוגבלות.

לדברי המשרד, מדובר באירוע שקרה תוך כדי פעילות ספונטאנית של ילדה במהלך הפסקה ואין להטיל בגינו אחריות. בכל מקרה לטענתו, הנפגעת לא הוכיחה קיומו של ״מפגע״ במקום.

 

על אף ההכחשות, באוקטובר 2019 חתמו הנתבעות על הסכם פשרה עם הילדה והוריה. בהסכם הוחלט כי עיריית חיפה תפצה את הילדה בסכום של 175,000 שקל ומשרד החינוך ישלם לה 144,000 שקל.

השופט אייל דורון מבית משפט השלום בחיפה אישר את ההסכם ונתן לו תוקף של פסק דין. השופט הורה כי סכום של לפחות 200,000 שקל מהפיצויים יופקדו לטובת הילדה בחסכון סגור על שמה עד הגיעה לגיל 18.

במסגרת הסכם פשרה נוסף קיבלה הילדה מחברת הביטוח ״כלל״ שביטחה את תלמידי בית הספר בביטוח תאונות אישיות סך של 102,000 שקל.

ב״כ התובעת: עו״ד צבי פרדיס

ב״כ העירייה: עו"ד יוסף בלזר

ב״כ משרד החינוך: עורכי הדין ויסגלס אלמגור

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל