רשם לשכת ההוצאה לפועל בחיפה עיסאם חאיק סגר לאחרונה תיק שפתחה עיריית חיפה נגד ניצול שואה בטענה לחוב שכירות של כ-48 אלף שקל על שני דוכנים בעיר, לנוכח העובדה שבית המשפט דחה ב-2015 תביעה שהגישה על אותו החוב. הטענה של העירייה כי התיק הנוכחי עוסק בחנויות בעלות מספרי גוש וחלקה שונים נדחתה לאחר שהתברר כי ההבדל נובע משינויי מספור שערכה לשכת רישום המקרקעין. הרשם קבע כי העירייה, שהסתירה את השינויים ואת קיומו של פסק הדין, ניסתה לגבות כספים שלא מגיעים לה בחוסר תום לב.

העירייה פתחה את תיק ההוצאה לפועל ב-2008. במקביל היא הגישה נגד ניצול השואה, היום בן 80, תביעת פינוי במסגרתה דרשה גם תשלום עבור חוב השכירות שבגינו נפתח תיק ההוצאה לפועל. ב-2015 התביעה הכספית נדחתה ונקבע כי הקשיש לא חייב לה דבר למעט הוצאות משפט של 2,500 שקל. למרות זאת, העירייה לא הודיעה על כך להוצאה לפועל והמשיכה בהליכי הגבייה על אותו החוב.

הקשיש כלל לא היה מודע במשך שנים לכך שהליכי ההוצאה לפועל נגדו ממשיכים. כשהדבר הגיע לידיעתו בשנה שעברה, ביקש לסגור את התיק בטענת "פרעתי" והפנה לפסק הדין. הוא ציין כי התיק עוסק באותו החוב שבית המשפט ביטל ולכן כל שעליו לשלם לעירייה הן הוצאות של 2,500 שקל.

העירייה טענה מנגד כי למרות הכתובת הזהה של הנכסים אין קשר בין ההליכים. התביעה בבית המשפט עסקה בדוכנים ואילו הליכי ההוצאה לפועל עוסקים בחנויות בעלות מספרי גוש וחלקה שונים לחלוטין.

אותם נכסים בדיוק

אלא שהרשם עיסאם חאיק קיבל את הסברו של הקשיש – שנתמך בנסח טאבו היסטורי – כי הסיבה להבדל בין מספרי הגושים נובע משינויים שערכה לשכת רישום המקרקעין ב-2010. מכאן, שהתביעה שהגישה העירייה נגד הקשיש בבית המשפט עסקה בדיוק באותם נכסים ובאותו החוב שכעת היא מנסה לגבות אף שהוא כבר לא קיים.

הרשם הוסיף כי העירייה לא פעלה בתום לב בניהול הליכי הגבייה. ראשית, כשלא הגישה התייחסות מפורטת לטענת הקשיש שמדובר בנכסים זהים על אף החלטה מפורשת בנושא. שנית, כשהסתירה את קיומו של פסק הדין ואת השינוי במספר הגושים.

עו
עו"ד אורי מיטלר | צילום: צילום עצמי, פסקדין

בסיכומו של דבר, בקשת הקשיש התקבלה והרשם הורה על סגירת התיק. נקבע כי סכום ההוצאות המשוערך שהוא חייב לעירייה מכוח פסק הדין יקוזז מ-4,000 שקל שכבר העביר בתיק, והעירייה חויבה בהוצאות ושכר טרחת עורך דין של 4,000 שקל. התוצאה הסופית היא שהעירייה תשלם לקשיש 4,300 שקל.

לא צוינו בהחלטה עורכי דין הוצאה לפועל

עו"ד אורי מיטלר עוסק/ת ב- הוצאה לפועל
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל