השופט אילן בן-דור מבית משפט השלום בראשון לציון קיבל בקשה של חייב לפרוע את התשלומים שהוטלו עליו במסגרת הליך חדלות פירעון, באמצעות הלוואה. 

החייב נכה צה"ל במצב נפשי קשה ופוסט טראומה, ושקוע בחובות על רקע התמכרות להימורים. הוא כבר קיבל בעבר הלוואה ממשרד הביטחון, אך הימר והסתבך שוב.

במסגרת הליך חדלות פירעון ניתן לו לפני כשנה וחצי צו שיקום כלכלי שכלל חובת תשלומים לתקופה ארוכה של 60 חודשים. זאת, בעקבות טענות לחוסר תום לב קיצוני מצד החייב שמצדיק לחרוג מהתקופה של 36 החודשים שקבועה בחוק.

עוד נקבע בצו השיקום כי כל נכס שיוקנה ליחיד בתקופת התשלומים ייכלל בקופת הנושים, כמו כן הומלץ כי החייב יעבור תכנית להתנהלות כלכלית נכונה ושבתקופת הביניים ימשיכו לחול עליו הגבלות.

בבקשה שהגיש החייב לשינוי התוכנית הוא טען בין היתר שהפעם נגמל מהימורים. הוא צירף סדרת מסמכים, בהם "אישור גמילה מהימורים" ומכתב מפורט ומנומק של רואה חשבון המועסק מטעם משרד הביטחון. במכתב  שנערך בחודש יולי תמך רואה החשבון במתן הלוואה לטובת שיקומו הכלכלי והאישי של החייב, בין היתר מחמת קושי של החייב לממן מכיסו את התשלום החודשי. עוד ציין רואה החשבון כי מצבו הנוכחי של החייב אינו כשל מהמר, והוא התחייב ללוות את היחיד בהתנהלותו הכלכלית.

הנאמן בהליך הסכים לבקשה בכפוף להקניית נכסי החייב לקופת הנשיה. הממונה לעומת זאת, התנגד בשלב הראשון מכמה טעמים. ראשית הוא טען כי החובות נוצרו מלכתחילה על רקע נטילת הלוואה ששימשה להימורים. שנית, שהתשלום המוצע הוא למעשה "החלפת חוב בחוב", שכן מדובר בנטילת הלוואה ממשרד הביטחון לתקופה ארוכה של 20 שנה. בשים לב לכך שתוכנית הפירעון המקורית הייתה ל-60 חודשים, לקיחת ההלוואה בעצם תותיר את החייב במעגל החובות לתקופה ארוכה בהרבה, מה שסותר את התכלית של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

עם זאת, ב-8.11.23, יום לאחר פרוץ המלחמה, הסיר הממונה את התנגדותו לאחר בחינה נוספת של הנסיבות וקבלת הבהרות מהנאמן ובא כוח החייב, שציינו בין היתר את הצורך לאחר הרעה במצבו עקב מלחמת חרבות ברזל.

הצורך בסיוע גדל

לאור זאת, ובשים לב לנסיבות ייחודיות שלא פורטו בשל צנעת הפרט, אישר השופט אילן בן-דור את פירעון החובות באמצעות ההלוואה. זאת, בכפוף לליווי  צמוד ורציף של רואה חשבון מטעם משרד הביטחון, שיוודא שהחייב מקיים את מלוא חובותיו ולא שב להמר, ובכפוף לבחינה ופיקוח של הנאמן.

השופט קבע כי חרף התנהלות קודמת של החייב, שהסתבך לאחר הלוואה דומה, מתקיימות בו זמנית נסיבות מיוחדות הנותנות סיכוי והצדקה להעניק לו הזדמנות נוספת.

עוד ציין השופט כי החייב עבר תהליך גמילה ממשי ומוצלח, ומאז הראה כנות ורצינות לפעול לשיקום חייו. בנוסף, ישנה המלצה נחרצת של גורמים המקצועיים בפן האישי, השיקומי והכלכלי במשרד הביטחון, שבחנו את התאמת החייב ומצאו שבעת הנוכחית יש הצדקה למתן ההלוואה, ושפוטנציאל ההצלחה של החייב בעזרתה ממשי.

בנוסף קבע השופט כי הצורך בסיוע לחייב גדל עקב מלחמת חרבות ברזל ומצבו הרפואי המיוחד, ואי מתן הסיוע כעת עלול להרע את מצבו.

לצד זאת השופט הותיר על כנו את בצו שמתייחס להקניית נכסי החייב לקופת הנושים, ואיחל לחייב בהצלחה.

עו"ד ניר ויינרמן (צילום: צילום עצמי)
עו"ד ניר ויינרמן | צילום: צילום עצמי

שמות באי כוח הצדדים לא צוינו בהחלטה 

עו"ד ניר ויינרמן עוסק/ת ב- חדלות פירעון
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.