בית המשפט המחוזי בלוד הורה לאחרונה על ביטול פשיטת רגל עקב ניצול לרעה מצד החייב, שמזה כ-8 שנים לא עושה כל מאמץ לשלם את מזונות ילדיו. השופטת מרב בן-ארי הבהירה כי לצד התכלית השיקומית של ההליך יש מקום להתחשב בשלוש אימהות שמחכות בכיליון עיניים לכך שאבי הילדים שלהן יסייע לגדל אותם בכבוד.

ההליך נפתח ב-2012 לבקשת החייב. כשנה לאחר מכן בית המשפט הוציא צו כינוס לנכסיו למרות התנגדות כונס הנכסים הרשמי שציין מלכתחילה כי אין תועלת בניהול ההליך כיוון שרוב החובות הם עבור מזונות. לעמדה זו הצטרף בהמשך גם המנהל המיוחד אם כי בכל זאת המליץ לאפשר לחייב להציע הסדר נושים.

תוך כדי ניהול ההליך קצב בית המשפט מזונות לשתי נשים שעמן הביא החייב ילדים אך זמן קצר לאחר מכן עתרה אחת מהן לביטול ההליך בטענה שהוא לא משלם את המזונות. גם הפעם אישר המנהל המיוחד שאין טעם בהמשך ההליך אך למרות זאת הוחלט לתת לחייב הזדמנות להסדיר את התשלום.

וכך, כעבור 3 שנים הוכרז החייב כפושט רגל ושנתיים לאחר מכן נקבעה לו תוכנית פירעון. אלא שאז  אישה שלישית הגישה בבקשה לקציבת מזונות לילד, ובשלב זה סכום המזונות החודשי הכולל הגיע ל-4,700 שקל.

למרות דיווחים על אי עמידה בתשלומים בית המשפט נתן לחייב הזדמנויות נוספות עד שבשנה שעברה הורתה השופטת מרב בן-ארי על ביטול ההליך.

אבל בכך לא הסתיים הסיפור. כעבור חודש השופטת נענתה לבקשתו ושפעלה את ההליך בכפוף להתחייבותו לעמוד בתשלומים. בהמשך הלכה לקראתו צעד נוסף והקפיאה את תוכנית הפירעון כדי שיוכל לשלם את המזונות. למרות זאת, במרץ האחרון פנו המנהל המיוחד ואחת האימהות בבקשה נוספת לביטול ההליך עקב אי תשלום.

החייב שוב ביקש להתחשב בו. הוא טען שמצבו הנפשי והרפואי הידרדר בשנים האחרונות, והוא מתקיים מדמי אבטלה של 7,000 שקל שלא מאפשרים לו לשלם את המזונות בסכומים שנפסקו.

בזבוז זמן

הפעם השופטת מרב בן-ארי החליטה שהגיע הזמן לשים סוף לסיפור. לא ייתכן שבית המשפט ובעלי התפקיד ימשיכו לבזבז את זמנם על הליך שלא מוביל לשום מקום, ציינה.

עו"ד יוסף גביזון (צילום: פסקדין)
עו"ד יוסף גביזון | צילום: פסקדין

השופטת הדגישה כי אף שמלכתחילה היה ידוע שמדובר בחייב בעייתי שלא עובד ומשתמש בסמים, בית המשפט והמנהל המיוחד הלכו לקראתו וניסו לסייע לו לחזור למסלול חיים תקין. אבל אינספור הזדמנויות שניתנו לו לאורך 8 השנים האחרונות לא הובילו לשינוי: החייב לא ניסה למצוא עבודה, לא טיפל בבעיית הסמים ולא עמד באף תנאי שהוצב לו. כל זאת, כאשר שלוש נשים שבקושי מצליחות לממן את צורכי ילדיו מחכות בכיליון עיניים לתשלום.

"אב נדרש לדאוג למחסורם של ילדיו, גם כאשר הוא מצוי בהליך פשיטת רגל, קל וחומר כאשר בית משפט ובעלי התפקיד מתגייסים לטובת העניין ומסייעים לחייב ככל הניתן...", כתבה.

השופטת הבהירה כי אף שהרפורמה בתחום חדלות הפירעון מבקשת להקל על חייבים אין לאפשר להם לנצל את ההליך לרעה. "לא ייתכן שההליך נמשך ונמשך, ללא תוחלת מצד הנושים, ומנגד – כאשר זכויותיהן המוצדקות של הזכאיות למזונות אינן מקוימות".

לא צוינו שמות ב"כ

עו"ד יוסף גביזון עוסק/ת ב- הוצאה לפועל
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל