בית משפט השלום ברמלה חייב לאחרונה נהג שגרם לתאונה לפצות את חברת הליסינג "ש. שלמה" בכ-42 אלף שקלים עבור הנזק שנגרם לרכב שבבעלותה. הנהג אמנם זוכה מחמת הספק בבית המשפט לתעבורה לנוכח טענתו כי כתם שמן על הכביש גרם לכך שהחליק וסטה מנתיב הנסיעה, אלא שהרשמת הבכירה אביגיל פריי הבהירה כי בתביעה נזיקית נטל ההוכחה הוא שונה והנהג לא הצליח לשכנע אותה כי הכתם ניתק את הקשר הסיבתי בין הסטייה מהנתיב לבין הנזק.

"ש. שלמה" הגישה את התביעה נגד הנהג באמצעות עו"ד אריאל בר-לב כהן ממשרד פאר-לוי. בתביעה נטען כי הנהג גרם לתאונת דרכים בדצמבר 2015, כשסטה מנתיב הנסיעה שלו והתנגש ברכב ששייך לחברה – ולכן עליו לפצות אותה על הנזקים שנגרמו לה.

הנהג טען באמצעות עו"ד אמה אליאב כי אינו אחראי לתאונה כיוון שכתם שמן על הכביש הוא שגרם לכך שרכבו החליק. הוא אף הפנה לכך שבהליך התעבורתי שהתנהל נגדו בעקבות התאונה הוא זוכה מחמת הספק.

אין ראיות מספקות

אלא שהרשמת הבכירה אביגיל פריי קבעה כי נטל ההוכחה בהליך האזרחי שונה, ודי בכך שהתובעת הוכיחה כי הנתבע פעל בניגוד לחוק כשסטה מנתיב הנסיעה, ופעולה זו היא שגרמה לנזק, כדי להעביר את נטל הראייה לשכמו.

בעניין זה הנתבע טוען כי היה גורם שניתק את הקשר הסיבתי בין פעולותיו לבין הנזק שנגרם לרכבה של התובע – כתם השמן. אלא ש"עצם קיומו של כתם שמן אינו מהווה פטור מחובתו של הנתבע להוכיח שלא נפל פגם בפעולותיו", כתבה הרשמת.

מכל מקום, הרשמת הבכירה ציינה כי התובע לא הוכיח בראיות ובעדויות מספקות את הימצאותו של כתם השמן על הכביש טרם התאונה. רק עדה אחת הניחה כי הכתם נוצר לפני התאונה. לעומתה, שלושה עדים אחרים כלל לא הבחינו בכתם ועד אחת ציין כי אינו יודע מתי נוצר.

השופטת ציינה כי מלבד העדויות הנתבע לא הציג ראייה אובייקטיבית כלשהי שתוכיח כי על הכביש היה כתם שמן שגרם להחלקה, ובסיכומו של עניין כתבה כי "העדויות אינן סותרות את האפשרות לפיה התאונה אירעה כפי שתיאר אותה הנתבע בהגינותו, כפשוטה, כאשר סבר בטעות כי רכב נכנס לנתיב נסיעתו, בעוד למעשה הוא אשר נכנס לנתיב נסיעתם...".

משכך נקבע כי הנתבע ישלם לתובעת פיצוי של 42,076 שקלים על הנזקים שנגרמו לרכבה בעקבות התאונה, בנוסף ל-552 שקל אגרת בית משפט, תשלום על שכר עדים ושכר טרחת עורך דין בסכום של 4,923 שקלים.

ב"כ התובעת: עו"ד אריאל בר-לב כהן ממשרד פאר-לוי

ב"כ הנתבע: עו"ד אמה אליאב

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל