השופט אילן סלע פסק לאחרונה פיצויים בסכום של 286,967 לאישה שנפגעה בתאונת דרכיםבירושלים לפני כ-8 שנים. בהתאם לחוות דעת רפואית הוא קבע שהאישה סובלת כ-30 אחוזי נכות לצמיתות. מאחר שהאופנוע שפגע בה לא היה מבוטח את הפיצויים תשלם ״קרנית״.

התובעת, ילידת 1940, נפגעה בתאונה ב-2011. היא סיפרה שהאופנוע פגע בה בפתאומיות ובעוצמה רבה. מיד לאחר התאונה היא פונתה באמבולנס לבית החולים ״שערי צדק״ שם אובחנה כסובלת משברים בברך ובאגן. בהמשך עברה ניתוח ונאלצה להתנייד בכיסא גלגלים למשך מספר שבועות.

לדבריה, בתקופה הראשונה שלאחר התאונה היא הייתה תלויה לחלוטין בעזרת בני משפחתה. גם כשהסתיים תהליך ההחלמה נותרה לה מגבלות על העומס אותו יכולות הברך והיד לשאת והיא סובלת מחוסר יציבות בהליכה.  

התובעת ציינה כי לפני התאונה היא הייתה אישה פעילה נמרצת וחרוצה אשר מעולם לא נזקקה לעזרה בתחזוקת הבית או בקניות. היא הוסיפה כי השתתפה בפעילויות מאתגרות, הלכה בקביעות למכון כושר ותכננה להמשיך כך בשנים הבאות.

לטענתה, כיום היא מוגבלת בתפקודה ונזקקת לעזרה בפעולות הבית ובביצוע קניות. כאביה גם מקשים על שנתה והיא זקוקה לשימוש קבוע במשככי כאבים. עוד ציינה התובעת את עגמת הנפש הרבה שיש לה בכך שהיא ״נופלת לנטל״ על משפחתה.

״קרנית״ לא הכחישה את אחריותה לפיצוי התובעת אך העלתה טענות בנוגע לגובה הנזק. היא טענה בין היתר שמגבלותיה נובעות מגילה המתקדם ולא מהתאונה.

בית המשפט מינה מומחה בתחום האורתופדיה לבדיקת התובעת. המומחה קבע שלתובעת נכות צמיתה בשיעור 30% בגין הפגיעה בברך ימין אשר גורמת לחוסר יציבות, ונכות נוספת בשיעור 10% בגין הגבלת תנועת כתף ימין. לצד זאת, נוכח תיעוד רפואי אודות כאבים והגבלת תנועת הכתף גם לפני התאונה, ייחס המומחה את מחצית הנכות בכתף למצבה של התובעת קודם לתאונה. המומחה הבהיר כי נכותה של התובעת משפיעה על יכולת הליכתה למרחקים ותקשה עליה בתחזוקת הבית במיוחד בעבודות הדורשות כיפוף הברך.

פגיעה משמעותית

השופט אילן סלע מבית משפט השלום בירושלים כתב כי לאחר שמיעת עדויות התובעת, בתה וחברותיה הוא התרשם שלפני התאונה היא הייתה נמרצת ופעלתנית, ותפקדה בצורה תקינה, הן בבית והן בעבודה. לאחר התאונה לעומת זאת נפגע תפקודה בצורה משמעותית.

הוא ציין כי אמנם לגיל יש משמעות ו-״ככלל פעולות שביצע אדם בגיל 70 הוא לא בהכרח יוכל לבצע בגיל 80״ אך אין ספק שנכותה של הנפגעת מהתאונה צמצמה באופן משמעותי את יכולותיה בביצוע פעולות שונות.

השופט פסק כי נכותה התפקודית של התובעת אינה פחותה מנכותה הרפואית ואף עולה עליה.

עבור כאב וסבל, עזרה וסיעוד, הוצאות רפואיות ונסיעות פסק השופט לטובת התובעת 286,967 שקל. עוד חויבה קרנית בהוצאות ושכ״ט עו״ד בסך 43,648 שקל.

  • ב״כ התובעת: עו"ד הדר איצקוביץ
  • ב״כ הנתבעת: עו"ד יורם דביר

עו״ד בסאם שקור עוסק/ת ב- נזיקין 
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל