גבר מצא עצמו יום בהיר אחד חייב בהוצאה לפועל בקשר לצ'קים בסך עשרות אלפי שקלים שמעולם לא מסר. הוא הגיש התנגדות שבמהלכה התברר, באמצעות חוות-דעת מקצועית, כי חתימותיו על הצ'קים זויפו. במצב שנוצר הורתה הרשמת הבכירה דורון זיו-אב מבית משפט השלום בראשון לציון על דחיית התביעה למימוש הצ'קים תוך חיוב התובעת בהוצאות.

מדובר בעשרה צ'קים בסכום מצטבר של כ-45 אלף שקל, אותם הגישה חברת מיזוג למימוש בהוצאה לפועל. החייב, שיוצג באמצעות עו"ד ענבל צ'יפרוט, הגיש התנגדות וההליך עבר לבית המשפט. את חברת המיזוג ייצג עו"ד יאיר צילר.

בתצהירו שיתף החייב שבשנת 2018, בתקופה שקדמה למתן הצ'קים, היה לו מועדון לילה עם מחזור הכנסות והוצאות גבוה. מסיבה מסוימת העסק קרס, מה שהכניס אותו לטענתו לאובדן עשתונות והוא נזקק לטיפולים וכדורים פסיכיאטריים.

לדבריו, הוא מעולם לא התקשר עם מנהל חברת המיזוג ולא מסר לו את ההמחאות. רק בדיעבד, אחרי שהחל המשפט, הוא גילה שככל הנראה אביו היה זה שלקח ממנו את הצ'קים, חתם עליהם במקומו ומסר אותם למנהל החברה. בעקבות זאת אף הגיש תלונה במשטרה.

החייב הדגיש שהוא אדם פרטי ואין לו צורך בשירותי חברת מיזוג, בטח שלא בהיקפים הנתבעים. בתוך כך הוא שיתף שהוא ואביו אינם בקשר מזה תקופה, כך שאין באפשרותו להבין ממנו מה בדיוק קרה. "נראה כי אבי לקח את הצ'קים ללא רשותי, חתם עליהם ללא ידיעתי, כאשר זוהי לא חתימתי ומעולם לא נתתי את הצ'קים האלה לתובעת או לאבא שלי, ואלו עשו בהם שימוש בניגוד לדין", ציין.

למה חיכה 4 שנים?

בתום הדיון בהתנגדות ציינה עורכת הדין של החייב כי הוא מוכן להיבדק על-ידי גרפולוגית על מנת לאשש את טענת הזיוף. היא העלתה תהיות נוספות בקשר לתביעה: "האם יעלה על הדעת שאדם מקבל צ'קים בסך עשרות אלפי שקלים ולא מוודא עם בעליהם שאכן מסר אותם?", ו"מדוע מנהל החברה הפקיד את הצ'קים רק בחלוף ארבע שנים?".

בסופו של יום בית המשפט נעתר לבקשת ההגנה, ומינה גרפולוגית לצורך בדיקת החתימות על הצ'קים והשוואתן לאלו של הנתבע. מסקנותיה היו ברורות. היא כתבה שמצאה ניגודים מהותיים בין חתימות הנתבע לבין אלה שהתנוססו על הצ'קים שקיבלה לבדיקה, כך שמדובר למעשה בזיוף. "מצאתי כי הנתבע לא חתם על הצ'קים במחלוקת בסבירות גבוהה", סיכמה את חוות-דעתה.

הרשמת זיו-אב אימצה את מסקנות הגרפולוגית והורתה על דחיית התביעה תוך חיוב החברה בהוצאות בעל הצ'קים, לרבות שכר טרחת הגרפולוגית. תיק ההוצאה לפועל נגד החייב נסגר.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.