בית משפט השלום ברחובות הכריע לאחרונה בתביעה לפיצויים שהגיש מכונאי רכב בן 51 שנפגע לפני 5.5 שנים בתאונת דרכים, נגד הנהג שפגע בו וחברת הביטוח "ש. שלמה". השופט קובי אסולין קבע כי בעיות הגב שמהן סובל התובע מאז התאונה הסבו לו פגיעה תפקודית מסוימת שפגמה בכושר העבודה שלו. הוא פסק לו כ-414 אלף שקלים עבור הפסדי שכר ופנסיה, הוצאות רפואיות, כאב וסבל והוצאות משפט. פיצוי זה יתווסף לכ-154 אלף שקלים ששילם לו ביטוח לאומי לאחר שהכיר באירוע כתאונת עבודה.  

התאונה התרחשה ב-2016, כשהתובע הגיע לעבודתו במוסך ונהג שנסע לאחור פגע בו. בעקבות התאונה הוא אובחן עם חבלות צוואר, גב וברך, עבר ניתוח לשאיבת דיסק והוכר בביטוח לאומי כנפגע עבודה עם 19% נכות בשל הגבלות תנועה בעמוד השדרה.

כ-3 שנים לאחר התאונה הוא הגיש באמצעות עו"ד אדיר שויגמן ממשרד אונגר-שויגמן תביעה לפיצויים נגד הנהג הפוגע וחברת הביטוח של הרכב "ש. שלמה".

בתביעה נטען כי התובע עדיין סובל מכאבים עזים למרות הטיפולים והניתוח שעבר, ולמעשה מאז התאונה לא הצליח לחזור לעבוד. נטען כי התאונה פגעה משמעותית בכושר העבודה שלו, בפרט בהתחשב בכך שכל חייו עבד בעבודות פיזיות בחקלאות או במוסך, ואין לו השכלה אחרת.

חברת הביטוח, שיוצגה באמצעות עו"ד מיכל זילברברג, טענה לעומת זאת כי התובע לא עשה שום ניסיון להשתלב בעבודה מאז התאונה. חברת הביטוח הדגישה שביטוח לאומי לא הגדיר אותו כנכה נזקק או שלל את כושר העבודה שלו, ולפיכך אין מקום להכיר בנכות תפקודית משמעותית במקרה הזה.

הנכות התפקודית זהה לרפואית

השופט קובי אסולין ציין כי קשה לדעת מהי האמת לגבי השפעת התאונה על יכולותיו של התובע, כיוון שבעדותו התקשה לזכור בפרטים מהותיים לגבי עברו הרפואי וקורותיו לאחר התאונה, באופן שהטיל ספק ממשי במהימנותו.

עם זאת, השופט קבע כי יש לקחת בחשבון שמדובר באדם בן 51 שעבד בעבודות פיזיות ואין לו השכלה אחרת, ולפיכך לנכות שלו מהתאונה יש השפעה מסוימת על היכולת שלו לחזור למעגל העבודה. השופט החליט להעמיד את הנכות התפקודית של התובע בשיעור זהה לנכות הרפואית, כלומר על 19%.

בהתאם לכך ובהתחשב בשכרו של התובע טרם התאונה, נפסקו לו 224,666 שקלים עבור הפסדי שכר ופנסיה בעבר. עוד נפסק לו סכום גלובאלי של 237,600 שקלים עבור אובדן כושר עבודה והפסדי פנסיה עתידיים.

לסכומים אלה התווספו גם 20,000 שקלים על עזרה והוצאות רפואיות ו-30,569 שקלים על כאב וסבל. לאחר ניכוי תגמולים של 153,891 שקלים שקיבל מביטוח לאומי, חויבה חברת הביטוח לשלם לתובע פיצויים של 358,944 שקלים בתוספת שכר טרחת עו"ד בסך של כ-55,000 שקלים והחזר אגרה.

ב"כ התובע: עו"ד אדיר שויגמן ממשרד אונגר-שויגמן

ב"כ הנתבעים: עו"ד מיכל זילברברג

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.