סוף כל סוף התקבלה האזרחות הפורטוגלית לה ייחלתם, ברכות. אולם למעשה, התהליך לא מסתיים כאן, אלא אם כן כל הדרוש לכם היא תעודה לידה פורטוגלית ותו לא. ישנם מספר צעדים נוספים שיש לעשות כדי להבטיח שתהיו אזרחים שווי זכויות ובעלי כל ההטבות האפשריות במדינה האירופאית.

תעודת הלידה היא נקודת פתיחה

ראשית, חשוב להבין שתהליך הוצאת האזרחות מקנה לכם תעודת לידה בפורטוגל. ואולם, כדי לקבל בפועל את הדרכון ותעודת הזהות, תידרשו לספק טביעת אצבעות וכן צילומים של קרנית העין.

מעבר לכך, חלק מכם ודאי ירצה להעביר את האזרחות לבן הזוג והילדים, לפתוח חשבון בנק, לקבל רישיון נהיגה תקף ועוד פרוצדורות כאלה ואחרות. אלו תהליכים שאף אדם לא יכול לבצע עבורכם, אך זה לא אומר שאתם חייבים לעשות זאת לגמרי לבד.

הליך דו שלבי

לאחר קבלת הבקשה והנפקת תעודת הלידה מתחיל הליך דו שלבי שרוב הפונים לקבלת אזרחות פורטוגלית לא מודעים אליו. תחילה יש להוציא כרטיס אזרח (או בשמו המוכר, תעודת זהות), ורק לאחר קבלתו ניתן להנפיק דרכון. 

נותני שירות רבים בתחום מסתפקים במימוש הזכאות לתעודת לידה בלבד, ולאחר שזו התקבלה בהצלחה – נפרדים מהלקוח. מדובר בהתנהלות לגיטימית אך היא מותירה את הלקוח עם פרוצדורות לא מעטות שכדאי מאוד לבצע.

לכן, מומלץ לפנות לחברות המסייעות לא רק במימוש הזכאות ובהוצאת האזרחות הפורטוגלית, אלא גם בשירותים חיוניים נוספים לאחר קבלת תעודת הלידה. 

כך למשל, חברתנו מספקת ליווי מלא או חלקי לקבלת תעודת זהות ודרכון בפורטוגל עצמה (מלווה דובר פורטוגזית ינהל את הליווי, על הלקוח רק להיות נוכח בתהליך), רישום נישואין כדי שגם בן/בת הזוג והילדים יוכלו לקבל אזרחות, סיוע בפתיחת חשבון בנק, קבלת רישיון נהיגה בפורטוגל וכן ליווי לקבלת מספר מס ההכנסה הפורטוגלי – NIF שבלעדיו לא תוכלו לעשות עסקים במדינה.

האם אפשר גם לבד?

בוודאי. כפי שניתן להוציא אזרחות אירופאית ללא כל סיוע, גם פה, מובן מאליו שתוכלו לעשות הכל בעצמכם. עם זאת, ליווי צמוד של אנשי מקצוע יחסוך לכם זמן, הרבה כסף ובעיקר כאבי ראש ותסכול. בסופו של התהליך תהיו אזרחים פורטוגלים ואירופאים מן המניין, מצויידים בכל הזכויות והחובות המגיעות לכם עם המעמד.

* אילון כסיף הוא מנכ״ל חברת ״קמפוס פאס״ העוסקת בייצוג צאצאי מגורשי ספרד לטובת מימוש זכאותם לקבלת דרכון אירופאי-פורטוגלי

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל