בתביעת רשלנות על סך של מעל 2.5 מיליון שקל שהוגשה לאחרונה נגד קופת חולים כללית נטען כי אישה שהייתה מטופלת בקופה במהלך 9 שנים וארבע הריונות לא יודעה על חשיבות נטילת חומצה פולית לפני כל היריון ובמהלכו. כתוצאה מכך, ילדה החמישי נולד עם מום בעמוד השדרה והוא סובל מנכויות קשות.

לנטילת חומצה פולית לפני היריון ובתחילתו חשיבות מכרעת במניעת מומים מולדים בעמוד השדרה. בתביעה שהוגשה בבית המשפט המחוזי מרכז באמצעות עו״ד מאי מרקוביץ סיפרו ההורים שבנם הצעיר נולד לפני כשנה ועשרה חודשים כשהוא סובל ממום קשה בתעלת העצבים המרכזית בעמוד השדרה. במהלך ההיריון והלידה האם הייתה בריאה, בת 31 ללא מחלות משמעותיות במשפחה וללא קרבה משפחתית לאב.

הם תיארו כי בין השנים 2008-2017 נולדו להם ארבעה ילדים בריאים. במהלך שנים אלה הייתה האישה מטופלת בשירותי בריאות כללית. בזמן ההריונות ובתקופות שביניהם הגיעה האם עשרות פעמים לביקורות וטיפולים שונים אצל רופאי קופת החולים. למרות זאת, לא הוסבר לה על חשיבות נטילת חומצה פולית במהלך תקופת הפוריות, היא לא הונחתה ליטול את התוסף.

ב-2017 הרתה האם בפעם החמישית. בשבוע ה-18 להריונה היא ביקרה אצל רופאת נשים של הקופה ונערך לה אולטרה סאונד שמצא שהעובר מתאים לגילו. בשבוע 31 להיריון האם ילדה בביתה בלידה חטופה לאחר ירידת מים. היא פנתה עם היילוד לבית חולים שם אובחן מום בתעלת עמוד השדרה מסוג NTD. מדובר בפגם המפריע לסגירת תעלת עמוד השדרה ולהתפתחות המוח ומתרחש בשלב מאוד מוקדם של ההיריון.

בחוות דעת רפואית שצורפה לתביעה נכתב כי ישנו קשר משמעותי ביותר בין אי נטילת חומצה פולית לפני ההיריון ובתחילתו לבין היווצרות פגמים מסוג זה. על פי חוות הדעת, אם רופאי הקופה היו מנחים את האם ליטול את הוויטמין לפני ההיריון הדבר היה מונע בסבירות גבוהה את המום בעמוד השדרה של הקטין.

נכויות קשות

בכתב התביעה תואר מצבו הרפואי הקשה של הפעוט שסובל בין היתר מפרפלגיה (שיתוק) של הגפיים התחתונות ואי שליטה במתן צואה ושתן.

עוד נכתב כי מאחר שדתם של ההורים אינה מאפשרת הפסקת היריון, הדרך היחידה למנוע לידת תינוק עם פגם כה משמעותי הייתה להמליץ לאם על נטילת חומצה פולית בכל תקופת הפוריות ולפני תחילת ההיריון.

כמו כן צוין כי על פי הנחיית משרד הבריאות היה על כל מי שטיפל באם סביב הריונותיה וטרם תחילת ההיריון החמישי להנחות אותה ליטול את תוסף התזונה ולעקוב אחר ביצוע ההנחיה, אך הדבר לא בוצע.

משירותי בריאות כללית נמסר כי כתב התביעה התקבל רק לאחרונה ותגובה תינתן על כך במסגרת ההליך המשפטי. 

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל