ב-2017 נפצע עולה חדש בעבודתו כמתקין ארונות פח. ביטוח לאומי סירב לשלם לו דמי פגיעה מאחר שלא נרשם כעצמאי. בית הדין לעבודה בתל אביב קיבל את תביעתו וקבע כי הוא עשה את כל המאמצים כדי להירשם אך נראה שהייתה תקלה במשלוח הפקס על ידי רואה החשבון שלו.

התובע, בן 31, עלה לארץ לפני כ-5  שנים מרוסיה. ב-2017 הוא ביקש לפתוח עסק עצמאי כמתקין ארונות פח ופנה ליועץ מס כדי שיפתח עבורו תיק בביטוח לאומי ומס הכנסה.

חודשיים לאחר מכן, כשהתקין ארון פח של כיבוי אש אצל לקוח במושב אחיסמך, החזיק על הגב אלומיניום ששוקל 10 ק״ג ועלה במדרגות. בקומה השביעית ידו השמאלית נתקעה בעץ שהיה מונח מתחת לתקרה והוא נפצע. הוא נאלץ לעבור ניתוח ולשהות בביתו כ-91 יום ללא שכר.

לטענתו, הוא עשה את כל המוטל עליו להירשם כעובד עצמאי וסמך על רואה החשבון ששלח לביטוח לאומי את מסמכי פתיחת התיק בפקס. הוא הדגיש שכעולה חדש יש לו קשיי שפה והוא אינו בקיא ברזי הבירוקרטיה.

ביטוח לאומי טען בתגובה כי ״התובע לא נרשם ולא עשה את המוטל עליו להירשם כעצמאי בטרם האירוע״. לדבריו, אין די בפתיחת תיק במע״מ כדי לעמוד בתנאי חוק הביטוח הלאומי.

באשר לטענת התובע כי יועץ המס שלח פקס טען המוסד כי ״לא יעלה על הדעת״ שיועץ מס ישלח פקס ולא יוודא קבלתו.

עוד נטען כי התובע היה אמור לשים לב כי לא קיבל פנקס מקדמות.

שלח בפקס

סגנית נשיאת בית הדין לעבודה בתל אביב, השופטת אריאלה גילצר-כץ, קיבלה את התביעה לאחר שהתרשמה כי התובע ביצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת להירשם ברשויות כעצמאי.

היא ציינה כי עדותו של התובע ורואה החשבון שלו היו אמינות. אמנם לא הובא פירוט שיחות ממכשיר הפקס שממנו נשלח לכאורה הדיווח אך ההסבר של רואה החשבון כי חברה חיצונית מנהלת את מערך הפקסים שלו הגיוני.

השופטת הדגישה כי בתקופה בה ביקש התובע להירשם כעצמאי הוא היה בארץ רק כשנתיים וסביר שיפנה לרואה חשבון המדבר את שפתו כדי שיבצע את הפעולות עבורו.  

״היה על הנתבע לגלות אמפתיה כלפי התובע ולהאמין לגרסתו ולא להטיל בו דופי״ כתבה השופטת והוסיפה כי לפי הפסיקה, בכל מקרה של ספק, יש לפרש את החוק לטובת המבוטח, בוודאי כשמדובר בעולה חדש.

ביטוח לאומי חויב בשכ״ט עו״ד בסך 7,000 שקל ובהוצאות בסך 500 שקל.

ב״כ התובע: עו״ד קרן לנציאנו

ב״כ הנתבע: עו"ד שירה צמיר ועו"ד קוסקאס כהן דנה

עו״ד אופיר בן דוד עוסק/ת ב- דיני ביטוח
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל