סגנית נשיאת בית הדין לעבודה בתל-אביב השופטת אריאלה גילצר כץ הורתה לאחרונה לביטוח לאומי להכיר בגניקולוג כנפגע עבודה מכוח תורת המיקרוטראומה (הצטברות פגיעות זעירות מתנועות חוזרות ונשנות). זאת, לנוכח חוות דעתו של האורתופד שמונה בתיק, ולפיה אין ספק כי כפיפה ורכינה בכ-7,200 פרוצדורות רפואיות-גניקולוגיות בשנה, הן אחד הגורמים להתפרצותה של מחלה ניוונית בגבו של רופא הנשים.

הגניקולוג (57) מתמחה בכירורגיה אנדוסקופית. כבר במהלך שירותו הצבאי הוא סבל מבעיות גב ועבר ניתוח שבגינו הוכר כנכה צה"ל. ב-2015 הוא הגיש לביטוח לאומי תביעה לתשלום דמי פגיעה עקב פריצת דיסק חוזרת וכאבים שלטענתו נגרמו כתוצאה מתקופה עמוסה מאוד בעבודה.

לאחר שהביטוח הלאומי דחה את התביעה משום שלשיטתו התובע לא הוכיח כי פגיעות זעירות שנגרמו תוך כדי העבודה הן אלה שהביאו להחמרה במצבו, הגיש הגניקולוג את התביעה לבית הדין.

ביוני 2017 קבע בית הדין כי הוא מאמין לעדות התובע כי עבודתו הייתה כרוכה בביצוע ניתוחים, בדיקות והליכים כירורגיים במשך שעות רבות שבהן שהה בזווית כפופה. משכך, מונה אורתופד מומחה לבחינת הקשר הסיבתי בין תנאי העבודה של התובע לבין בעיות הגב שלו.

קשר סיבתי של 50%

חוות דעתו של המומחה קבעה כי התובע סובל ממחלה ניוונית בשם ספונדילוזיס שנגרמה עקב שלושה גורמים: גנטיקה, פגיעה קודמת בעמוד השדרה ותנאי העבודה שהצריכו ממנו להתכופף ולהתיישר מספר רב של פעמים ביום. המומחה סבר כי יש קשר סיבתי של יותר מ-50% בין המחלה לבין תנאי העבודה.

הביטוח הלאומי ניסה להתעמת עם חוות דעת זו ואף הבהיר כי היא לא מקובלת על הרופא מטעמו, אך השופטת ד"ר גילצר-כץ סברה כי המומחה התמודד בהצלחה עם השאלות המקשות שהפנה אליו ביטוח לאומי, וקיבלה את חוות דעתו.

בתשובה לטענת הביטוח הלאומי כי לנוכח העובדה שהתובע כבר מוכר כנכה הרי שמדובר במצב תחלואתי ולא בפגיעה בעבודה, השיבה השופטת כי העבר הרפואי של התובע לא רלוונטי לצורך הקביעה שנפגע בעבודה, ויש להתחשב בו רק בשלב קביעת הנכות על ידי הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי.

בסיכומו של דבר השופטת קבעה כי חוות הדעת של המומחה הייתה מנומקת ומבוססת ואין שום סיבה לסטות ממנה. לנוכח הדברים האמורים, הרי שהתביעה התקבלה וביטוח לאומי חויב להכיר בתובע כנפגע עבודה לפי דוקטרינת המיקרוטראומה ולשלם לו הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד של 8,500 שקל.

ב"כ התובע: עו"ד ג. רוזנבוים – טירן

ב"כ ביטוח לאומי: עו"ד משה אהרון

עו"ד מיטל שמיע יוסף עוסק בדיני נזיקין ומייצגת בהליכים מול ביטוח לאומי

הכותבת לא ייצגה בתיק

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל