סגנית נשיא בית המשפט למשפחה בתל-אביב מירה דהן החליטה לאחרונה למחוק תביעה לביטול מזונות שהגיש אב בטענה שקרס כלכלית ואינו יכול לעמוד בתשלומים להם התחייב בהסכם הגירושים. השופטת ציינה כי מהראיות התברר שהאב לא משלם מזונות מאז 2017 ובמקום לכסות את חוב המזונות שצבר לבנותיו העדיף לכסות את החובות שצבר לנושים אחרים ולתבוע ביטול מזונות. התנהלות זו, קבעה, מהווה שימוש לרעה בהליכי משפט.

בתביעה שהוגשה לפני כ-4 חודשים טען האב כי בהסכם הגירושים נקבע שיהיה רשאי להגיש תביעה לשינוי המזונות אם יהיה שינוי נסיבות משמעותי. לדבריו, השינוי אכן אירע כיוון שבתקופת ההסכם הוא הפעיל עסק בזכיינות והכנסותיו היו גבוהות יחסית אבל מאז המצב השתנה – הוא הפסיק את הזכיינות, הגיע לקריסה כלכלית וצבר חובות רבים שבגינם נפתחו נגדו תיקים בהוצאה לפועל והוטלו עליו עיקולים.

האב טען כי כיום הוא עובד בעבודות זמניות והכנסתו נמוכה ואילו מצבה של האם השתפר משמעותית – היא קודמה למשרה בכירה, מכניסה כ-100 אלף שקלים בחודש ורכשה נדל"ן. עוד הוא ביקש להתחשב בכך שהוא מקיים הסדרי שהות נרחבים עם הבנות ובהתאם להלכה מ-2017 מצב זה מצדיק הקלה במזונות.

האם טענה לעומת זאת כי האב נוהג בחוסר תום לב משווע וגורר אותה להליכים משפטיים ולהוצאות מיותרות בזמן שבמשך יותר מ-3 שנים הוא לא משלם מזונות. האם הוסיפה כי מצבו כלל לא השתנה שכן אף פעם לא היו לו הכנסות גבוהות והוא תמיד נעזר באביו ובבני משפחתו. עוד היא טענה כי אורח החיים של האב – שמעסיק אופר, שוכר דירה גדולה ונסע לחו"ל מספר פעמים – לא תומך בטענותיו.

לא מצא לנכון לפרוע אפילו חלק מהחוב

סגנית נשיא בית המשפט מירה דהן הבהירה כי מי שמגיש תביעה לשינוי סכום מזונות צריך להציג ראיות לטענותיו ואילו האב לא עשה זאת ולא הציג אסמכתאות להכנסותיו ולהוצאותיו.

מעבר לזה, התברר שמאז קריסתו הכלכלית הספיק התובע לשלם את כל החובות שלו בעזרת סיוע משפחתי. "למרות האמור... נותר חוב המזונות בעינו. התובע לא מצא לנכון לפרוע ולו חלק מהחוב המהווה תשלום על פי פסק הדין", כתבה.

עו"ד אמיר קוזקוב (צילום: ליטל קוזקוב)
עו"ד אמיר קוזקוב | צילום: ליטל קוזקוב

במילים אחרות, במקום לממן את צרכי בנותיו ולכסות את חובות העבר שלו בחר האב לשלם את החובות שלו לנושים האחרים ולהגיש תביעה לביטול המזונות תוך גרירת האם – שנאלצה לפעול נגדו בהוצאה לפועל – לעוד הליך משפטי. השופטת קבעה כי ההתנהלות הזו נחשבת לשימוש לרעה בהליכי משפט ומצדיקה למחוק את התביעה. לא נפסקו הוצאות.

ב"כ האב: עו"ד דיני משפחה שירה שואף דגן

ב"כ האם: עו"ד אלינה פינקלשטיין-להב

עו"ד אמיר קוזקוב עוסק/ת ב- דיני משפחה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל