פסק דין למזונות שונה במהותו מכל פסק דין אחר, בכך שלפי פסיקת בית המשפט העליון אין מניעה לחזור ולדון בו, ובמידת הצורך גם לשנות את חיוב המזונות ככל שהנסיבות מצדיקות זאת.

בשפה המשפטית, ההלכה קובעת בעצם שפסק דין למזונות אינו מהווה "מעשה בית דין". כלומר, ניתן לעיין בפסק הדין מחדש ולשנותו במקרה שארע שינוי נסיבות מהותי, ואין זה משנה אם פסק הדין ניתן לאחר הליך משפטי או מתוקף הסכם בין צדדים. 

צפו בהסבר של עו"ד עיינה אונגר לטין >>

שינוי נסיבות מהותי מתקיים למשל כאשר חל שינוי בחלוקת זמני השהות, ירידה משמעותית בשכר או עלייה ניכרת בצרכים של הילד.

כידוע, לפני 3 שנים לערך, חלה מהפכה בדיני המזונות בישראל כאשר בא לעולם פסק דין בע"מ 919/15 הקובע כי בבוא בית המשפט לפסוק את דמי המזונות - עליו להתחשב בחלוקת זמני השהות וביחס ההכנסות של ההורים.

מאז אותה הלכה נוצרה מחלוקת חדשה, בשאלה האם יש להחיל את ההלכה החדשה גם על תיקים סגורים שכבר הסתיימו.

עד ממש לאחרונה, הגישה שהסתמנה בפסיקת בתי המשפט למשפחה היא כי עצם שינוי הנוסחה לחישוב המזונות בהלכת 919/15 אינו מהווה, לכשעצמו, שינוי נסיבות. יחד עם זאת, ככל שהתקיים שינוי נסיבות  עובדתי נוסף בחייהם של הצדדים, כמו שינוי בגובה ההשתכרות או בזמני השהייה – ניתן יהיה לדון בגובה המזונות מחדש.

השינוי החשוב פה עבור האבות, שהם בדרך כלל אלו שביקשו להפחית את דמי המזונות, התבטא בכך שניתן היה להסתפק בשינוי נסיבות קל יחסית, בכפוף לכך שהתביעה הוגשה בתום לב, אולם לא היה צורך בהוכחת שינוי נסיבות מהותי.

אלא שבימים האחרונים ממש (ב-20 בינואר) בית המשפט העליון הוציא תחת ידיו פסק דין חדש - בע"מ 7670/18 - ששינה את פני הדברים.

בפסק הדין נקבע כי הלכת 919/15 לא מהווה עילה לפתיחת הליכי מזונות חלוטים – בזה אין חדש.

אולם בית המשפט העליון הוסיף וקבע כי ההלכה לא מרככת את הדרישה לשינוי הנסיבות מהותי בתביעות להפחתת מזונות שנקבעו בפסק דין חלוט.

השינוי הגדול כאן הוא ביטול הגישה שלפיה מספיק שינוי נסיבות קל, וכעת שוב יש להוכיח שינוי נסיבות מהותי.

עוד נקבע כי בתביעות לשינוי מזונות שנקבעו בפסקי דין חלוטים לפני הלכת 919/15, יש לבחון את שינוי הנסיבות המהותי באופן זהיר ומתוחם לרכיב אליו מתייחס השינוי. לדוגמא, אם חל שינוי ברכיב המדור, אז רק החלק במזונות שנוגע למדור הוא זה שישתנה.

לסיכום, פסק הדין החדש שניתן בתחילת השנה מחדד את הצורך בהוכחת שינוי נסיבות מהותי, ללא שום הקלות למעשה, לצורך הפחתת מזונות שנקבעו בפסק דין.

חשוב מאוד שמי ששוקל לפנות לבית משפט בעניין של הפחתת מזונות יהיה מודע לשינוי הזה וייקח אותו בחשבון.

עו"ד עיינה אונגר לטין עוסקת ב- דיני משפחה

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל