לפני כחצי שנה שלח אדם מסרון מאיים לגרושתו. בהמשך, הגיע למקום עבודתה, עקב אחריה והכה אותה באגרופים. הנאשם הודה במעשים והצדדים הסכימו על עונש של 6 חודשי עבודות שירות. לנוכח חומרת העבירות ועברו הפלילי של האיש השופט יוסי טורס התלבט אם לכבד את הסדר הטיעון אך החליט בסופו של דבר לאמץ אותו.

על פי כתב האישום, במאי 2017 שלח הנאשם הודעת טקסט לגרושתו והתלונן ש״חסמה אותו״. באותה הודעה הוא איים עליה שישבור לה את הטלפון והראש. בהמשך, הוא הגיע למקום עבודתה עקב אחרי עם רכבו וכשנעצרה עם רכבה פתח את הדלת והיכה אותה באגרופים עד שנמלטה.

הנאשם הודה במעשים בהסדר טיעון והורשע בתקיפה ואיומים והצדדים הסכימו ביניהם על עונש של 6 חודשי עבודות שירות.

במסגרת הטיעונים לעונש שני הצדדים עתרו לכיבוד ההסדר. המאשימה שיוצגה על ידי עו״ד בן עזרא הדגישה כי ההסדר נערך על דעת המתלוננת ובהסכמתה. עוד צוין כי מדובר בעונש שמצוי בתחתית מתחם הענישה ההולם את העבירות.

ב״כ הנאשם, עו״ד דן אסלנוב ממשרד עו״ד מיכאל כרמל, ביקש גם הוא לכבד את ההסדר תוך שציין כי עברו של הנאשם אינו כולל עבירות כלפי בן זוג. עוד טען הסנגור כי בני הזוג מנסים לשקם את יחסיהם באמצעות טיפול זוגי.

הנאשם עצמו ביקש הזדמנות להיות אדם ישר ואמר כי הוא מכיר בטעותו ומתחרט על כך.

אלמנטים מדאיגים

השופט יוסי טורס מבית משפט השלום בקריות התלבט אם לכבד את הסדר הטיעון. הוא כתב כי על פני הדברים כתב האישום מגלה ״אלמנטים מדאיגים״ ביחס לנאשם כגון קנאה, רכושנות, אובססיביות ואלימות. כמו כן, מדובר בנאשם בעל עבר פלילי מכביד הכולל עבירות רבות של החזקת סכין, קשירת קשר, איומים וסמים.

השופט הדגיש כי בתי המשפט ציינו לא אחת את חומרתן של עבירות האלימות במשפחה ואת הצורך להחמיר בענישה, במיוחד כשלא נראים על פני הדברים סיכויי שיקום ממשיים של הנאשם ושל התא המשפחתי.

הוא הוסיף כי העונש המוסכם בין הצדדים סוטה מהעונש ההולם את מעשי הנאשם בשים לב לעברו הפלילי ולהעדר אופק שיקומי טיפולי.

עם זאת כתב השופט כי ההלכה הנוהגת בהסדרי טיעון היא שככלל בית המשפט יכבד הסדר אליו הגיעו הצדדים אם הוא מאזן בין טובת ההנאה שיש להעניק לנאשם בשל הודאתו לבין האינטרס הציבורי וכי סטייה מהסדר טיעון תעשה במקרים חריגים ונדירים בלבד.

בסופו של יום ולנוכח עמדת המתלוננת, אינטרס הציפייה של הנאשם והעובדה כי מעבר לעונש עליו הוסכם הוא ישב במעצר במשך כחודשיים, מצא השופט לנכון לכבד את הסדר הטיעון והטיל על הנאשם 6 חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי ופיצוי של 2,000 שקל למתלוננת.  

ב״כ המדינה: עו״ד פלילי בן עזרא

ב״כ הנאשם: עו״ד דן אסלנוב ממשרד עו״ד מיכאל כרמל

לכתבה המקורית