"מצאתי לקבל טענות האם כי סירובה של הקטינה לפגוש בה וניתוק הקשר המוחלט והטוטאלי בין הקטינה לבינה, מקורו בהתנהלותו של האב ובניכור הורי סמוי ומתוחכם, פרי ביאושיו" – במילים אלה השתמש השופט אריאל ממן מבית המשפט למשפחה בבאר שבע, ביחס לטענת ניכור הורי שהעלתה אם לבת 17 הנמצאת בנתק ממושך ממנה. על רקע הניכור האם ביקשה לקבל משמורת מלאה אך השופט קבע שאין לכפות זאת על הנערה. הוא הסתפק בחיוב האב לשלם לאם 97,850 שקל.

הצדדים הם הורים לנערה בת 17 ו-8 חודשים. מזה שלוש שנים שהיא גרה אצל אביה ואינה פוגשת באימה כלל, תוך שהיא מסרבת בכל תוקף לחדש את הקשר עמה. כבר בתסקיר מדצמבר 2021 חוותה העו"ס לדין את דעתה כי מתקיימים בנסיבות העניין סממנים של ניכור הורי, והוחלט שהנערה תופנה לטיפול פסיכולוגי במטרה לשקם את היחסים עם אימה.

אלא שזמן קצר אחרי תחילת הטיפול הודיעה האפוטרופא לדין בשם הנערה, כי היא איבדה עניין בטיפול ומסרבת להשתתף בו. בינואר אשתקד בוצע ניסיון אחרון מטעם בית המשפט לשלוח את הנערה לאבחון פסיכודיאגנוסטי לצורך חידוש היחסים, אלא שהאב ביקש לתקוע מקלות בגלגלים תוך שעתר לעזוב את בתו לנפשה ולא לחייבה בביצועו. השופט מצדו הבהיר לאב שהוא ייקנס ב-150 שקל עבור כל יום בו אינו מקיים את הוראות בית המשפט.

ברית נגד האימא

במסגרת ההליך טענה האם שהנתק הממושך בינה לבין בתה נעוץ בניכור הורי מצד האב, המצדיק להוציא אותה מביתו ולהעבירה אליה. השופט קיבל את התזה שלה, אך דחה את הסעד האופרטיבי שנתבע לצדה.

לדברי השופט, מקור הנתק המוחלט בין הנערה ואימה הינו בהתנהלות האב ובניכור הורי סמוי ומתוחכם מצדו. "לא די בכך שפעל על מנת להעביר לקטינה מסרים נגד האם אלא אף מנע הגעה של הקטינה למטפלות שמונו ע"י ביהמ"ש, למומחית ולאבחון פסיכו-דיאגנוסטי, וזאת הגם שהוטלה עליו החובה לעשות כן", ציין.

בהקשר לכך הפנה השופט לתסקיר של עו"ס בו צוין כי "נוצרה ברית בין האב לילדה ובכך דמות האם בעולמה הפנימי של הקטינה נמחקה לחלוטין". השופט הבהיר כי מלבד ניכור הורי מצד האב, לא נמצא הסבר אחר לנתק הממושך בין הנערה ואימה, אשר מחזרת אחר חידוש הקשר עם בתה האהובה פעם אחר פעם וזו מצדה מפנה לה עורף ואף חוסמת אותה בווצאפ.

השופט הדגיש שניכור הורי הוא תופעה חמורה הפוגעת פגיעה קשה בילדים. הוא ציטט מפסק דין שחייב הורה מנכר לפצות בלא פחות מ-400 אלף שקל את ההורה האחר, למען יראו וייראו.

בסופו של יום קבע השופט בתיק הנוכחי שלנוכח סירוב האב לקיים את החלטות בית המשפט בנוגע לביצוע האבחון במשך 319 ימים, הוא ייקנס ב-47,850 שקל (319 כפול 150 שקל ליום). כמו כן, הוא חייב את האב לשלם לאם הוצאות משפט בסך 50,000 שקל.

מנגד, על רקע היותה של הנערה כפסע מבגרות ועמדתה השלילית הנחרצת ביחס למעבר לגור אצל אימה, השופט קבע שאין מקום לכפות עליה לעשות זאת.

  • ב"כ האם: עו"ד אליהו ויצמן
  • ב"כ האב: עו"ד שמשון דוידי ועו"ד עוז עזריה

עו"ד יוסף אמר עוסק/ת ב- ניכור הורי
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.