השופט ארז שני מבית המשפט למשפחה בתל אביב הוציא החלטה חריפה נגד אם לשתיים לאחר שהתרשם כי היא ובן זוגה החדש יוצרים ניכור בין הילדות לבין אביהן. השופט הורה לפקידת סעד לבדוק האם נדרשת התערבות על פי חוק הנוער והתרה באם כי אם לא ישתנה המצב, הדברים עלולים להסתיים בשינוי המשמורת ואף בהעברת הילדות לתקופת מסוימת למשפחת אומנה.  

הילדות מסרבות לפגוש את האב מזה כמה חודשים. במסגרת ההליכים בתיק דחה השופט בקשה של האם לעבור עם הילדות למקום מגורים אחר לנוכח חוות דעת כי המעבר יחריף את הניכור כלפי האב.

לאחר ההחלטה, הניכור החריף והשופט נפגש עם הילדות. הוא יצא מהמפגש ״מזועזע״ לאחר שהבת הגדולה הסבירה לו שהאב ״מיותר״ ודי לה בבן הזוג של אמה. היא גם אמרה לו כי הוא ״לא כלום״, שהיא לא תפגוש את אביה ושלדעתה אין שום דבר שהוא יכול לעשות לה.

הבת הוסיפה במפגש כי אביה ״אלים״ וכששאל אותה השופט איך זה מתבטא השיבה כי הוא אחז בידה אגב שיחה. הילדה ציינה כי הוא יכול להחליט כרצונו אך אין בדעתה לציית לו.

״עצוב לראות את חוסר ההבנה, שכן הרושם שלי מן הבכורה הוא של תחושת "כל-יכולת", שאין עליה מוראו של איש, מצבה החברתי ככל הנראה אינו טוב והיא מתנהגת בכוחנות שלא רק כפי גילה, אלא שאינה מתאימה לשום גיל״, כתב השופט וציין שתפיסת עולם שכזו משקפת סיכון גבוה לשלומה הרגשי.

״צר לי על הקטנות״

השופט כתב כי כרגע הבנות צריכות להבין שחובתן לפגוש באביהן ולהבין כי אינן ״כל-יכולות״. ״בית המשפט אינו רשאי להתיר להורה לעשות בקטין שימוש לצרכיו גם לא לעשות שימוש ב"נשק" הציני של ניתוק הקשר עם ההורה האחר בלא הצדק סביר״, כתב.

השופט הדגיש כי המצב כיום הוא שהבנות מתכחשות באופן מוחלט לאב ומביעות כלפיו תחושת שנאה תוך שדעתה של הבת הבכורה נכפית על הקטנה והאשמה רובצת בראשו ובראשונה לפתחה של האם.

״צר לי על הקטנות, אך שום בית משפט לא יסכים שצד מעורב גם קטין, יאמר לו בלשון מלעיגה שאין הוא יכול לעשות דבר״, נכתב בהחלטה.  

השופט סיכם כי הותרת הקטינות עם האם ובן זוגה מסכנת את שלומן הרגשי וראוי להתחיל לשקול הוצאתן מבית האם, ולו לזמן מה.

עו"ד טלי בן יקיר (צילום: סמדר כפרי, פסקדין)
עו"ד טלי בן יקיר | צילום: סמדר כפרי, פסקדין

הוא הורה לפקידת סעד ״להיכנס בעובי הקורה״ ולבדוק אם נדרש טיפול על פי חוק הנוער. במקביל הוא הורה למכון שמטפל במשפחה לגבש תכנית שמטרתה להסביר לקטינות כי אינן יכולות לעשות כל מה שהן רוצות.

השופט הבהיר לאם כי אם לא תביא את הבנות למפגשים הטיפוליים, יוטלו עליה סנקציות והדברים עלולים להסתיים בהעברת המשמורת לאב ואף בהוצאת הילדות למשפחת אומנה לתקופת ביניים.

ב״כ האב: עו"ד עודד קישוני

ב״כ האם: עו"ד שני בן-דוד

עו"ד טלי בן יקיר עוסק/ת ב- דיני משפחה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל