בית המשפט למשפחה באשדוד דחה לאחרונה תביעה שהגיש גבר נגד גרושתו לחיובה במזונות בנם בן ה-14 וחצי. מזה כשלוש שנים שהבן מתגורר אצל אביו תוך שהוא מסרב לכל קשר עם אימו. אפילו למסיבת בר המצווה שלו סירב שתגיע. בנסיבות אלה קבעה השופטת עפרה גיא שמדובר ב"בן מרדן" אשר אימו פטורה ממזונותיו.

התובע והנתבעת היו נשואים שבע שנים והביאו לעולם בן, כיום בן 14.5, ובת, בת 10. בהסכם הגירושים נקבע, בין היתר, שהמשמורת על הילדים תהיה בידי האם בעוד שהאב ישלם לה מזונות חודשיים בסך 3,500 שקל.

אלא שבאפריל 2021 התרחשה תפנית בענייני המשמורת כשהאם דרשה מבנה, על רקע ויכוח בהכנת שיעורי הבית, לעזוב את הבית ולעבור לגור אצל אביו. מאז ועד היום הוא שוהה אצל האב ומסרב להתראות עם אימו. בהגיעו למצוות, נמנע הבן מלהזמין את אימו למסיבת בר-המצווה, ודחה גם את בקשתה האלמנטרית לקבל תמונה מעלייתו לתורה.

בשלב מסוים פנה האב לבית המשפט בבקשה לפטור אותו ממזונות ילדיו ולחייב את גרושתו במזונות הבן נוכח מגוריו עמו. בקשר לבקשתו הראשונה הוא הסביר כי החל בזוגיות חדשה והביא לעולם ילדה נוספת, מה שהוביל אותו לחסרון כיס של ממש.

מנגד טענה האם שבנה עובר ניכור הורי והסתה קשה בבית אביו ושטובתו היא לשוב לביתה, יפה שעה אחת קודם. בינתיים, לטענתה, היא פטורה מתשלום מזונותיו שכן מדובר בבן מורד וסרבן קשר אשר לפי ההלכה היהודית הפסיד את מזונותיו בהתנהגותו המחוצפת.

האם שיתפה כי היא חולת אנמיה ופיברומיאלגיה שבקושי גומרת את החודש, וחיובה במזונות עלול להביא אותה לחרפת רעב.

התקבלה שיחה מ"פח"

השופטת גיא קיבלה את תביעת האב לביטול המזונות שהוא משלם עבור הבן. "מצאתי כי די בכך שאחזקת הקטין הועברה לידי האב כדי לקבוע כי חל שינוי נסיבות מהותי בגינו יש להידרש מחדש לבחינת החיוב במזונותיו", כתבה.

לעומת זאת, בקשת האב לפטור גם ממזונות בתו הגדולה נדחתה בהעדר סיבה שמצדיקה זאת. בהקשר לכך השופטת הדגישה שהבאת ילדה נוספת לעולם עם אישה אחרת לא מהווה הצדקה לביטול מזונות.

גם התביעה לחיוב האם במזונות הבן נדחתה, שכן לדברי השופטת התנהגותו הלא מכבדת, שהגיעה לשיאה עם הדרת אימו מחגיגת בר המצווה, הופכת אותו ל"בן מרדן" ופוטרת את האם ממזונותיו.

בתוך כך התברר לבית המשפט שהקטין מכנה את אימו באנשי הקשר "פח", ושאביו אף פעל להוציאה מקבוצת ה'ווטסאפ' הכיתתית של הבן. התרשמות השופטת הייתה שהאב מעניק רוח גבית להתנהגות הבן, ומחבל באפשרות לחידוש הקשר בינו לבין האם. היא ציינה כי גם בעניין בר המצווה האב נותר אדיש ולא עמד על כך שגרושתו תוזמן לחגיגת הרגע המכונן בחיי בנה.

מעבר לזה השופטת הוסיפה שגם מצבה הרפואי והכלכלי הרעוע של האם מצדיק שלא לחייב אותה במזונות. לפיכך היא פטרה אותה ממזונות הבן וחייבה את האב לשלם לה הוצאות משפט בסך 10,000 שקל.

  • ב"כ התובע: עו"ד אסי סגל
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד שרית כהן

עו"ד חגית הלוי עוסק/ת ב- דיני משפחה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.