השופט אריאל ממן קבע לאחרונה כי ילד כבן 6.5 יעבור באופן מידי לטיפול והשגחת אימו. בהליך עלה כי הקטין חשוף בבית אביו לתכנים שאינם מותאמים לגילו, לשימוש בסמים ולהזנחה תזונתית, פיזית והגיינית. השופט הורה כי המעבר יבוצע על ידי גורמי הרווחה כשהקטין יגיע לבית הספר, ללא ידיעת האב, וכי האחרון יוכל לפגוש בו לאחר מכן רק במרכז קשר.

בדצמבר 2021 הגישה האם בקשה דחופה במסגרתה היא טענה כי יש ניכור הורי מצד האב, וכי נכון לאותו מועד היא לא ראתה את הקטין מזה כ-3 שבועות.  

במרץ 2022 הוגש תסקיר עו״ס לסדרי דין ממנו עלתה תמונה מדאיגה ביותר ביחס למצב הסיכון בו מצוי הקטין. בממצאי התסקיר ובמסקנותיו נקבע כי על פי ההתרשמות הוועדה המקצועית, הקטין מצוי בסיכון רגשי, התפתחותי ופיזי. עוד נקבע כי הקטין מצוי בקונפליקט נאמנויות לנוכח לחצים אדרים שהאב מפעיל עליו וכי האב משתף את הקטין בתכנים לא מותאמים, לרבות במערכת היחסים בינו לבין האם עד כי הקטין מדבר "מגרונו" של אביו. כמו כן, הקטין חשוף לשימוש בסמים.

העו״ס לסדרי דין ציינה כי האב אינו משתף פעולה עם גורמי המקצוע ומסרב לביקורים של הקטין על ידי אימו. היא הוסיפה כי האב איים שבמידה והקטין יעבור לבית האם ״הוא ידאג להעלים אותו״. 

האפוטרופא לדין שמונתה לקטין דיווחה על המצוקה של הילד שעלתה מהשיחה עמו וסברה כי האב עושה ככל יכולתו על מנת לנתק את הילד מאימו ומערב אותו בסכסוך שבין הצדדים. עוד היא ציינה כי הקטין לא מגיע באופן רציף לבית הספר. 

בדיון, אליו לא התייצב האב, חזרה האם על חששה הממשי לקטין, לנוכח היותו מצוי בהזנחה תזונתית, פיזית והיגיינית. היא תיארה את האופן בו עושה המשיב שימוש בקטין על מנת לפגוע בה, תוך התעלמות מטובתו.

שימוש מניפולטיבי בקטין

השופט אריאל ממן מבית המשפט למשפחה בבאר שבע כתב כי לנוכח הממצאים העולים בבירור מעמדות גורמי המקצוע הקטין מצוי בסיכון שכן הוא חשוף לאיומים לפגיעה בו ככל שתוסדר סוגיית הקשר שלו עם אימו, חשוף לשימוש בסמים, אינו מבקר באופן סדיר בבית הספר, נודד בין בתים ולמעשה אין לו בית שהוא רואה בו בית מגורים קבוע.

בנוסף, עלה בברור כי האב עושה שימוש מניפולטיבי בקטין ככלי למאבק באם ופועל תוך ניכור הורי של הקטין כלפי אימו.

בנסיבות אלה קבע השופט כי טובתו של הקטין מחייבת העברתו המידית לטיפול והשגחת אימו. 

על מנת לאפשר העברת הקטין בצורה בטוחה ונוכח איום האב כי "יעלים אותו", השופט קבע כי ההעברה תהיה חסויה עד לביצוע המעבר בפועל.

השופט הורה לאפוטרופא לדין ולעו״ס ליצור קשר מיידי עם מנהלת בית הספר בו לומד הקטין ולהודיע לה על ההחלטה בסמוך להתייצבות הקטין בבית הספר. 

לאחר מכן יועבר הקטין לשהות במקום ניטרלי מוגן באחד ממתקני המחלקה לשירותים חברתיים, לשם תיקרא באופן מיידי אם הקטין והוא יועבר לטיפולה. מרגע זה ייאסר על האב לפגוש בקטין שלא בפיקוח עו״ס. 

עוד נקבע כי ההחלטה תימסר לאב באמצעות המשטרה תוך 3 שעות לאחר העברת הקטין להשגחת וטיפול אימו. 

עו"ד אלינור ליבוביץ' (צילום: צילום עצמי)
צילום: צילום עצמי

ב״כ האם: עו"ד אביבה חזוט גדקר

ב״כ האב: לא צוין

עו״ד אלינור ליבוביץ' עוסק/ת ב- ניכור הורי
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.