סגן נשיא בית המשפט למשפחה בירושלים נמרוד פלקס קבע לאחרונה כי אם לארבעה ילדים בגילאי 4-15 תשלם מזונות לאב בהתחשב בכך שהם חולקים משמורת משותפת אבל היא מרוויחה כמעט כפול ונכון להיום שני הגדולים כמעט לא מתראים איתה. סכומי המזונות ינועו בין 2,400 ל-3,100 שקל בחודש, לפי מתווה מדורג שלוקח בחשבון את חידוש הקשר עם הילדים, שינוי בחלוקת המזונות מרגע שיימלאו לקטן 6 (שכן עד אז חובת המזונות מוטלת על האב בלבד) ומכירת הדירה המשותפת שבה גר בינתיים האב.

ההורים התגרשו בינואר האחרון. זמן קצר קודם לכן עזבה האם את הבית ושכרה דירה כשהילדים נשארו לגור עם האב. תוך כדי ההליכים שהתנהלו סביב הפרידה, נקבע שלמרות בעיה בקשר בין האם לבין שני הילדים הגדולים, בן 15 ובן 13, שכמעט לא מתראים עמה, המשמורת תהיה משותפת והמשפחה תופנה לטיפול במטרה להביא לחידוש הקשר.

את התביעה למזונות הגיש דווקא האב על רקע העובדה שהאם מרוויחה כמעט פי 2 ממנו ובינתיים הוא מטפל לבד בשני הילדים הגדולים.  האב ביקש 4,200 שקל בחודש אבל האם טענה כי מדובר בסכום מופרז וכי האב יכול להגדיל את ההכנסה שלו.

עוד טענה האם כי הקטן עדיין לא בן 6 ולכן האב צריך לממן את כל צרכיו, וכי בקרוב זמני השהות עם הגדולים יהיו שווים.

נתונים ייחודיים

סגן הנשיא נמרוד פלקס קבע כי יש להבחין בין הילד הקטן לבין הילדים שעברו את גיל שרק – שלגביהם חובת המזונות שוויונית. באשר להם, יש לקחת בחשבון את פערי ההכנסות המשמעותיים בין ההורים, שכן האם משתכרת כמעט כפול מהאב (12,000 שקל נטו לעומת 7,000 שקל נטו).

השופט קבע כי בניגוד לטענת האם, האב ממצה את כושר ההשתכרות ומקור הפער הוא בהבדלי מקצועות – האב איש חינוך ואילו האם אשת מחשבים.

באשר לצרכי הילדים נקבע כי האב אמנם לא הוכיח את ההוצאות להם טען אבל למעט הטענה שהן מופרזות האם לא הציגה גרסה נגדית. בנסיבות אלה נקודת המוצא תתבסס על הגישה הרווחת בפסיקה שלפיה צרכיו הבסיסיים של ילד בימינו עומדים 2,250 שקל כשיש שני משקי בית מרכזיים, לא כולל הוצאות מגורים.

בנוסף יש להתחשב בשני נתונים ייחודיים למשפחה: הראשון, שהילדים הגדולים נמצאים בינתיים רוב הזמן במחיצת האב. השני, שהאב מתגורר בדירה המשותפת ועד שתימכר ימשיך לשלם רק את המשכנתה שגובהה נמוך משכר הדירה של האם.

לאחר תחשיב הנתונים הללו קבע השופט כי האם תשלם מזונות בסכומים משתנים: עבור התקופה שמיום הפרידה ועד סוף השנה המזונות לשלושת הילדים שעברו את גיל 6 יעמדו על 3,100 שקל, בהנחה שעד אז האב ימשיך להתגורר בדירה ושני הגדולים יהיו רוב הזמן אצלו.

מתחילת השנה הבאה ועד שיימלאו לילד הקטן 6 המזונות לשלושת הילדים יעמדו על 2,400 שקל. זאת בהנחה שהדירה תימכר והאב ייאלץ לשכור דירה, כשבמקביל זמני השהות של האם עם הילדים הגדולים יגדלו. בהמשך, לאחר שהילד הקטן יעבור את גיל 6 סכום המזונות יעלה ל-3,000 שקל.

עוד נקבע כי האב יקבל את קצבאות הילדים מהביטוח הלאומי וההורים יחלקו בהוצאות החינוך והרפואה הלא ממומנות.

לא צוינו שמות עו"ד לענייני משפחה שייצגו בתיק

עו"ד אורי דון יחייא עוסק/ת ב- דיני משפחה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל