דור שני של ילדי רווחה: השופטת עפרה גיא קיבלה לאחרונה בקשה להכריז על קטין יליד 2017 כבר אימוץ. הילד נמצא בחסות שירותי הרווחה מאז לידתו ומגיל 9 חודשים הוא גדל במשפחת אומנה שמעוניינת לאמצו. אמו הביולוגית היא בת למשפחת מצוקה שהוכרה כקטינה נזקקת וגרה עדיין בבית הוריה. השופטת כתבה כי הצעירה לא עשתה כל מאמץ לפגוש בבנה ולא מראה נכונות להשתקם.

הצעירה ילדה את הקטין ב-2017. יש לה שני ילדים גדולים יותר, בן ובת מאבות שונים שאינם ידועים, והם גדלים במשפחות אומנה. האם נפגשת איתם אחת לשבועיים במרכז קשר. 

לאחר לידת הקטין הוא הועבר למשפחת אומנה. ניסיונות להפגיש בין האם לבנה לא צלחו. גם איתור האב לא היה פשוט ובתחילה הוא אמר שאינו בטוח שמדובר בבנו אך בדיקת סיווג רקמות הבהירה שכן.

הקטין הוכרז כקטין נזקק בגיל שלושה חודשים ולאחר מכן ביקש היועץ המשפטי לממשלה להכריז עליו כבר אימוץ.

בהחלטה מיולי 2018 הועבר הקטין למשפחת אומנה שהביעה הסכמה לאמצו. 

האם התנגדה לאימוץ וטענה כי התבגרה והקשר עם ילדיה הגדולים משתפר ועם הסיוע המתאים תוכל לגדל את בנה. 

האב לא נכח בדיונים אך הצהיר כי הוא מעוניין שבנו יקבל תנאים טובים יותר מאלה שהוא קיבל בילדותו והביע רצון שהילד יגדל אצל אמו הביולוגית. 

״יושבת על הספה״

השופטת עפרה גיא מבית המשפט למשפחה באשדוד כתבה כי במהלך ההליך המשפטי, למעלה משנתיים וחצי, האם לא ניסתה לפגוש אותו. למעשה, בכל חייו נפגשה עמו האם פעמיים. פעם אחת במסגרת פגישת אינטראקציה לצורך קבלת חוות דעת ופעם נוספת במפגש שנערך בנוכחות העובדת הסוציאלית בתחילת 2019.

השופטת הדגישה כי מחוות הדעת השונות שהוגשו בתיק עולה שלא חל שיפור במצב האם. היא גרה בבית הוריה והמצב בבית מורכב. בין הוריה שוררת אלימות, האב לאחר ניסיונות אובדניים ואמה הורחקה מהבית ולאחר שהפרה את הצו הייתה במעצר בית. האח האמצעי שהוא אלים עם עבר פלילי חזר הביתה והמצב בינו לבין אחותו (אמו של הקטין) לא טוב.

בנוסף, העובדת הסוציאלית ציינה כי בנקודת הזמן הנוכחית היא לא רואה אפשרות לשינוי אצל הצעירה ומומחית שמונתה בתיק כתבה כי משאבי ההתמודדות העומדים לרשות הצעירה דלים והיא נוטה להימנעות והתעלמות מנתוני המציאות. 

השופטת קיבלה את חוות דעת המומחית כי מדובר בנערה לא בשלה, לא אחראית ולא מתפקדת.

היא ציינה כי אמנם היה ראוי לסייע לה בכל דרך אפשרית לפני שהקטין נלקח ממנה עם לידתו אך לנוכח הפאסיביות אותה היא מפגינה בחייה אין לה כל אפשרות להתמודד עם הקטין כיום. ״הצעירה עדיין יושבת על הספה בבית הוריה ואינה נוקטת בכל גישה אקטיבית לשנות אורחות חייה. גם גורמי התמיכה סביב המשיבה התעייפו״, כתבה.

עו"ד דורית אלעד (צילום: צילום עצמי)
עו"ד דורית אלעד | צילום: צילום עצמי
 

בסופו של דבר הכריזה השופטת על הקטין כבר אימוץ. היא קבעה שהאימוץ יהיה סגור ועובדת סוציאלית תעדכן אחת לשנה את ההורים במצבו של הקטין והתפתחותו ותימסר להם תמונה שלו.

לפסק הדין המלא בתיק 30853-05-18

ב״כ המבקש: עו״ד הדר איצקוביץ

ב״כ האם: עו״ד אדוארדו ווסר

ב״כ האב: עו״ד נתנאל מויאל

עו"ד דורית אלעד עוסק/ת ב- דיני משפחה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל