בית המשפט למשפחה בפתח תקווה דחה לאחרונה טענת אב כי אינו צריך לשלם מזונותלשני ילדיו (בני 5.5 ו-3.5) משום שקצבת נכות שמקבל בנו הבכור מביטוח לאומי עקב אוטיזם מספיקה לשניהם. השופטת אילת גולן-תבורי הבהירה כי הקצבה אמורה לשמש אך ורק לצרכיו הטיפוליים והרפואיים של הילד הבכור. האב חויב במזונות של 3,000 שקל עד גיל 6 (לאחר מכן הסכום ירד ל-1,050 שקל לילד) בנוסף להשתתפות משמעותית בהוצאות מגורים, חינוך ורפואה.

ההורים התגרשו לפני כחצי שנה והמשמורת נקבעה אצל אמם בעוד האב ניתק עמם כל קשר. בתביעת המזונות שהגישה האם  היא ביקשה לפסוק כ-3,000 שקל לילד בנוסף לסיוע בשכר דירה. כמו כן ומאחר שהיא נאלצת לטפל בילדים – אחד מהם בעל צרכים מיוחדים – לבדה היא ביקשה דמי טיפול בסכום דומה.

האב טען שמדובר בסכומים מופרזים, ומכל מקום אין צורך לחייבו במזונות משום שהקצבאות שמקבלים הילדים מביטוח לאומי, כולל הקצבה המוגדלת של הבן הבכור, מספיקים להם.

קצבת נכות לא נועדה לממן בגדים או מזון

השופטת אילת גולן תבורי דחתה את עמדת האב. היא קבעה כי לפי ההלכה עד שהילדים יגיעו לגיל 6 הוא חייב לממן את מלוא צרכיהם ההכרחיים, שהועמדו על 1,500 שקל לילד.

לגבי קצבת הנכות השופטת ציינה כי ישנם שופטים שסבורים שאפשר לקזז אותה מחיוב המזונות אולם לטעמה זה לא נכון משום שהגמלה לא נועדה לממן את המזון של הילד או את בגדיו אלא לאפשר להוריו לספק לו טיפולים מיוחדים להם הוא נזקק.

כספים אלה, קבעה השופטת, צריכים לפיכך לשמש באופן ייחודי עבור הילד כדי להיטיב את מצבו. היא אמנם הסכימה שבאופן כללי הגמלה מקלה כלכלית על המשפחה כולה, אבל יש לזכור כי גידול ילד נכה דורש הוצאות כספיות ניכרות.

השופטת אף מתחה ביקורת על טענת האב כי הילד לא צריך את הקצבה משום שבפועל "אין לו צרכים מיוחדים". השופטת ציינה כי הקטין נמצא בגן מיוחד, עובר טיפולי הידרותרפיה ואף הומלץ כי ישתתף בטיפולים נוספים כמו קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק ועוד. כל אלה עולים כסף.

לכן נקבע כי קצבת הנכות לא תופחת מסכום המזונות אך למען האיזון השופטת החליטה שלא להיענות לדרישת האם לתשלום דמי טיפול.

לבסוף, ובהתחשב בכך שהאב לא מטפל בילדים כלל ומשתכר פי 2.5 מהאם, נקבע כי עד שהילדים יגיעו לגיל 6 ישלם האב לכל אחד 1,500 שקל. מגיל 6 כל ירד הסכום ל-1,050 שקל. בנוסף ישתתף האב ב-40% משכר הדירה עד לתקרה של 1,200 שקל, ויישא ב-70% מהוצאות חינוך ורפואה נוספות.

קצבאות הילדים כולל גמלת הנכות יועברו לאם ישירות וגמלת הנכות תשמש אך ורק לסיפוק צרכיו המיוחדים של הבן הבכור. האב חויב בהוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של 6,000 שקל.

שמות באי הכוח לא צוינו בפסק הדין

לחצו כאן לקריאת פסק הדין המלא בתלה"מ 35401-11-16

עו"ד אלה שינפלד עוסק/ת ב- דיני משפחה 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל