שופט בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, יהורם שקד, הטיל לאחרונה סנקציות על אם שבנותיה מסרבות להיפגש עם אביהן. האם טענה שהאב אחראי לנתק עם הבנות, אך השופט שוכנע שהיא זו שהסיתה אותן נגדו ללא הצדקה ומדובר בניכור הורי. הוא הבהיר שמחובתה לדאוג לקיום המפגשים ועל מנת להבטיח זאת קבע כי היא תשלם לאב 500 שקל על כל מפגש שלא יתקיים. 

לבני הזוג לשעבר יש ארבעה ילדים משותפים: שלישייה (שתי בנות ובן) ילידי 2007, ובת נוספת ילידת 2009. הבן שוהה במוסד שיקומי.

בשנת 2020 ניתן תוקף של פסק דין להסכם הגירושים בין ההורים, שקבע בין היתר כי האב ישהה עם שלושת הבנות פעמיים בשבוע בשעות אחר הצהריים ובכל סוף שבוע שני.

אלא שכחודש בלבד לאחר מכן האב כבר פנה לבית המשפט בבקשה לאכוף את זמני השהות, שלא קוימו מעולם. הוא טען שהאם מסכלת ומונעת את המפגשים בינו לבין הבנות. בהמשך הוא תבע לחייב אותה בתשלום עבור כל מפגש שנמנע בגללה.

האם מצידה טענה כי המפגשים בין האב לבנות לא מתקיימים בגללו, ולה אין שום קשר לכך.

בשנת 2021, לאחר שנה שבה האב לא ראה את בנותיו, בהסכמת הצדדים הוגש תסקיר של מומחית מטעם בית המשפט, שכתבה כי האם טוענת שהיא אומרת לבנות שעליהן להיפגש עם אביהן אך הן מתנגדות. מסקנת המומחית הייתה כי או שסמכותה ההורית של האם חלשה, או שהבנות קולטות את הדואליות שלה ומסריה הסמויים. בנסיבות אלה המומחית סברה כי אין מנוס מלהטיל סנקציות על האם כדי לסייע לה לייצר מוטיבציה חזקה וגבולות ברורים.

בהמשך הוגש תסקיר משלים ממנו עלה שאחת הבנות עברה להתגורר עם האב, אולם שתי הבנות הנוספות עדיין מסרבות בתוקף להיפגש עימו ונראה כי נוצרו שתי מחנות: מחנה האב והבת שאצלו, ומחנה האם ושתי הבנות.

מפגש משפחתי משותף שיזם בית המשפט לא סייע לצדדים ולאחריו טען האב ששתי הבנות עומדות בתוקף על סירובן להיפגש איתו. האם הכחישה את הדברים וטענה שהאב לא עושה דבר וחצי דבר כדי לשקם את היחסים שלו עימן.

לטהר את המים

השופט שקד קיבל את בקשת האב והטיל סנקציות על האם. הוא ציין כי מהתסקיר ומהיכרותו עם הצדדים במסגרת ההליכים המשפטיים, עולה כי מדובר במקרה של ניכור הורי והסתה של שתיים מהבנות נגד האב ללא הצדקה, ושהאם התעלמה לחלוטין מהמלצות המומחים והחלטות בית המשפט.

השופט הוסיף כי ברור לחלוטין שהאם לא רואה חשיבות בקשר של הבנות עם אביהן ותומכת ב"רצונן" למחוק אותו מחייהן. זאת במיוחד לאור העובדה שלאחר הסכם הגירושין בו נקבעו זמני השהות, לא קרה שום אירוע חריג המצדיק את סירוב הבנות להיפגש עם האב.

"על האם להעביר מסר חד משמעי לקטינות כי הדרת האב אינה לגיטימית ולא תתאפשר", כתב השופט והוסיף: "על האם להפנים כי לאחר שהעכירה את הבארות, מחובתה לטהר את המים ואם הדבר לא יבוצע, היא עלולה למצוא עצמה ניצבת מול החלטות משלימות. על האם מוטלת החובה לחנך הקטינות למידות טובות ולמתן כבוד ויחס טוב לאביהן."

נקבע כי האם תפקיד בקופת בית המשפט סך של 5,000 שקל כפיקדון והאב יהיה זכאי לסכום של 500 שקל עבור כל בת שלא תגיע למפגש. השופט ציין שאם הסנקציות לא יעזרו, יוטלו סנקציות חמורות יותר על מנת להביא לחידוש הקשר.

עו"ד חני קורנז  (צילום: עמיר צור)
עו"ד חני קורנז | צילום: עמיר צור

האם חויבה בהוצאות בסך 3,000 שקל.

ב"כ האב: עו"ד מאיה הרצברג אלון

ב"כ האם: עו"ד רוני שרעבי

עו"ד חני קורנז עוסק/ת ב- דיני משפחה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.