השופט מוטי לוי הכריע לאחרונה בתביעת מזונות שהגישה אם לילד כבן 8 נגד אביו. בגיל שנתיים אובחן הילד כסובל מאוטיזם ונקבעה לו נכות של 100%. בתחילת הדרך האב השתתף בהוצאות אך כחצי שנה לפני הגשת התביעה סירב לפגוש אותו ולשלם עבור מזונותיו. השופט קיבל את טענת האם כי היא זקוקה לעזרה בכל השעות בהן הילד שוהה עמה. האב חויב במזונות של 3,150 שקל בחודש (כולל מדור), בחצי משכר המטפלת (כ-2,250 שקל) ובחצי מההוצאות הרפואיות המיוחדות.

האם סיפרה שהצדדים חיו בזוגיות ללא נישואין משך כעשור. ב-2013 נולד בנם המשותף מושא התביעה.

היא הוסיפה כי שנה לאחר לידתו הצדדים נפרדו, אך נותרו ביחסים טובים במשך 5 שנים בהן האב היה מעורב בגידול הילד ותמך בו כלכלית. ואולם, מאז תחילת 2019 האב צמצם דרסטית את המפגשים עם הילד ומסרב להעביר לה כספים עבור מזונותיו.

האם ציינה שהילד אובחן עם אוטיזם כשהיה בן שנתיים. היא חוותה את הידיעה בצורה קשה, חלתה בסרטן השחלות ועברה ארבעה ניתוחים. 

לדבריה, האב מבוסס כלכלית בעוד היא משתכרת סך של 4,800 שקל בחודש בלבד. 

האם הוסיפה שהיא גרה עם הילד בדירה בבעלותה אך נושאת בתשלום משכנתה חודשי בסך 2,400 שקל, ובנוסף, לילד יש מטפלת שעלות שכרה החודשי עומד על 4,587 שקל. 

היא צירפה מסמכים רפואיים שלפיהם בנה סובל מאי שקט וזקוק להשגחה מתמדת של מבוגר 24 שעות ביממה. 

מנגד, האב טען שלרשות האם עומדת קצבת נכות של הילד בסך 2,600 שקל לחודש, בתוספת קצבת ילדים. הוא הוסיף כי השתתף ברכישת הדירה בה גרה האם ומדובר בנכס משותף, וכי הוא מעביר לאם מזונות של יותר מ-2,000 שקל לחודש.

האב דחה נמרצות את הצורך במטפלת וטען שמדובר בעובדת זרה שרק עוסקת בניקיון הבית ואינה מוסמכת לטפל בילד עם אוטיזם. עוד הוא ציין כי הבן שוהה במסגרת החינוכית משעה שבע וחצי בבוקר ועד רבע לחמש, ובזמן הזה אינו זקוק למטפלת. 

לא כל היום

סגן נשיא בית המשפט למשפחה באילת, השופט מרדכי (מוטי) לוי, התרשם שהאם זקוקה לעזרתה של מטפלת בגידול הבן בחיי היומיום. יחד עם זאת, הוא ציין שהמטפלת לא אמורה לשהות בבית האם כאשר הבן מצוי בבית הספר, אלא החל משעות אחר הצהרים עד למחרת בבוקר וכן בסופי שבוע. השופט קבע שהצדדים יישאו בחלקים שווים בשכרה של המטפלת.

באשר לסכום המזונות כתב השופט שהאם לא הביאה אסמכתאות לביסוס הצרכים של הילד, כך שהקביעה תהיה על בסיס ניסיון החיים ואומדן. בנסיבות אלה השופט חייב את האב יישא במזונות שוטפים בסך 1,450 שקל לחודש. 

באשר למדור ציין השופט כי המחלוקת בין הצדדים בנוגע לבעלות בנכס לא הוכרעה עדיין, אך בשל תשלומי המשכנתה על האב לשאת בחלק יחסי מדמי המדור, בסך של 800 שקל לחודש. כמו כן הוא חויב בהוצאות דמי אחזקת מדור בסך 900 שקל לחודש. 

עוד חויב האב בחצי מההוצאות הרפואיות החריגות, כגון טיפולים הידרותרפיים, תא לחץ ובדיקות שונות.

לא ניתן צו להוצאות.

ב״כ האם: עו"ד מיכאל דיין, עו"ד יוסף לוי

ב״כ האב: לא צוין

עו"ד רחל דון יחייא עוסק/ת ב- דיני משפחה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.