בית המשפט למשפחה בירושלים מתח ביקורת חריפה על בית הדין הרבני בעיר, שהחליט לדון בתביעת מזונות ילדים שצירף אב לתביעת הגירושין אף שהאם התנגדה לסמכותו. השופטת אורית בן דור ליבל החזירה את הסמכות לבית המשפט למשפחה תוך שהבהירה כי החלטת הרבני מנוגדת להלכה הוותיקה שאושרה לאחרונה בשנית בבית המשפט העליון השוללת את סמכותו לדון בתביעת מזונות ילדים כשאחד ההורים לא מסכים.

תביעת הגירושין והמזונות הוגשה על ידי האב ביולי 2019. כחודש לאחר מכן הגישה האם תביעת מזונות ילדים נפרדת לבית המשפט למשפחה. למרות זאת, כעבור שלושה חודשים קבע בית הדין הרבני בירושלים כי הסמכות לדון במזונות נתונה לו ודחה את התנגדות האם בנושא.

בהחלטה נקבע כי חוק שיפוט בתי דין רבניים מאפשר לכרוך מזונות ילדים לתביעת גירושין, וכי פסק הדין של בית המשפט העליון שאסר זאת בספטמבר 2019 לא חל על תיק שנפתח חודשיים קודם לכן. במילים אחרות, הוא לא חל למפרע על תביעה שהוגשה לפני שניתן.

בעקבות זאת פנתה האם לבית המשפט למשפחה וביקשה שיקבע כי הסמכות לדון בתביעת הקטינים נתונה לו. השופטת אורית בן דור ליבל נענתה לבקשה תוך שמתחה ביקורת על החלטתו של בית הדין הרבני.

ניסה לזכות במרוץ

השופטת הבהירה כי ההלכה המקורית שאסרה על כריכת תביעת מזונות ילדים לתביעת גירושין אלא אם שני ההורים מסכימים ניתנה בבית המשפט העליון ב-1969. פסק הדין שניתן לאחרונה בנושא זה (המכונה "הלכת פלונית"), הדגישה, רק אישר את ההלכה הקיימת. הוא לא יצר הלכה חדשה.

כלומר, לפי עמדת השופטת, האיסור על בית הדין הרבני לדון בתביעת מזונות קטינים כשאחד ההורים לא מסכים לכך עומד על כנו מזה חמישה עשורים. "משכך", כתבה, "אין בסיס לקביעת בית הדין שסמכותו צומחת מהעובדה שתביעת הגירושין הכרוכה הוגשה על ידי הנתבע קודם למועד פסק הדין שניתן בהלכת פלונית".

עו״ד אביטל רבינוביץ
עו"ד אביטל רבינוביץ | צילום: רונן עמרני, פסקדין

השופטת קבעה כי בנסיבות אלה – כאשר בית הדין נטל סמכות לדון בתביעה תוך חריגה מהדין – רשאי בית המשפט למשפחה לשלול את סמכותו. השופטת הוסיפה כי העברת הסמכות לבית המשפט למשפחה מתחייבת גם מתוקף התנהלותו חסרת תום הלב של האב, שנמנע מלהגיש כתב הגנה במכוון כדי למנוע את התקדמות ההליך ולזכות ב"מרוץ הסמכויות".

לפיכך השופטת קבעה כי תביעת מזונות הילדים תתנהל בבית המשפט למשפחה, תוך שהעניקה לאב אפשרות נוספת להגיש כתב הגנה – לפנים משורת הדין.

להחלטה בתלה"מ 22314-08-19

ב"כ האם: עו"ד לענייני משפחה ישראל קדמי

ב"כ האב: לא צוין

עו"ד אביטל רבינוביץ עוסק/ת ב- דיני משפחה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל