סבתא חילונית לשבעה נכדים שגדלים באורח חיים חרדי תוכל להיפגש איתם באופן מפוקח למרות ההתנגדות החריפה של בתה ובעלה שחזרו בתשובה. בפסק דין שניתן בתביעה לקיום זמני שהות עם הנכדים 5 שנים אחרי שבתה ניתקה אותם מחייה בפתאומיות, קבעה סגנית נשיא בית המשפט למשפחה בצפת אביבית נחמיאס כי למרות מורכבות הקשר בין הסבתא לבין בתה, הילדים זכאים להיות איתה בקשר. "נתק מסבתם אינו עולה בקנה אחד עם טובתם, ולמעשה יש בו כדי לשלול מהקטינים עצמם את זכות הבחירה לקיים בעתיד קשר".

הבת חזרה בתשובה לפני כ-25 שנים, התחתנה והולידה עם בעלה 7 ילדים. אף שהיחסים בינה לבין אמה היו טעונים לאורך השנים, היא הייתה נוכחת מאוד בחיי הנכדים. אלא שלפני כ-7 שנים אירע משבר כשהאם רצתה לרכוש לבת דירה שתירשם על שמה בלבד. הבת ראתה זאת כדרך לשלוט על חייה ולפגוע ביחסים שלה עם בעלה, וזמן קצר לאחר מכן הם התרחקו בפתאומיות מהסבתא ועברו מתל-אביב לצפון. מאז ועד היום שורר נתק מוחלט בינה לבין בתה ונכדיה.

בתביעה שהגישה לפני כשנתיים וחצי לקביעת זמני שהות עם הנכדים, טענה הסבתא כי השקיעה בבתה ובנכדים שלה את כל כולה והיא לא מצליחה להבין מדוע נותקה מחייהם. לטענתה, היא הייתה מעורבת בגידול שלהם באופן יומיומי עד שבתה עזבה איתם ללא התראה ומידרה אותה מחייהם תוך פגיעה בטובתם.

הבת ובעלה התנגדו נחרצות לקשר בין הסבתא לבין הנכדים וטענו כי כהורי הילדים יש להם שיקול דעת בלעדי עם מי יהיו בקשר. נטען כי הסבתא אישה אובססיבית, שבמשך שנים שלטה על חיי הבת, לא כיבדה את הבחירות שלה וגרמה לכך ששקעה בדיכאון. עוד נטען שהסבתא מעולם לא קיבלה את הנתבע, ניסתה לחבל בקשר הזוגי וחשפה את הילדים לתכנים שלא מתאימים לאורח החיים שלהם.

עו"ד עדי חן (צילום: אוראל כהן)
עו"ד עדי חן | צילום: אוראל כהן

הכרעה לא פשוטה

אלא שסגנית נשיא בית המשפט למשפחה שוכנעה כי הנתק מהסבתא לא משרת את טובת הילדים. השופטת ציינה כי ההכרעה לא הייתה פשוטה והדירה שינה מעיניה, כיוון שכל המעורבים פגועים וכואבים. עם זאת, היא קבעה שלמרות המורכבות של הקשר בין התובעת לבין בתה, הנכדים זכאים לקיים איתה קשר, כפי שגם סברו העובדת הסוציאלית והמומחה שליוו את התיק.

"הנימוק המכריע לטעמי את הכף, הינו האוטונומיה של הקטינים לקבל החלטה באופן עצמאי האם להיות בקשר עם סבתם", כתבה. "הקטינים נותקו מסבתם עמה קיימו קשר יומיומי והדוק, ללא הזדמנות להיפרד ממנה כראוי ותוך ערפול הנסיבות הנוגעות לנתק זה. אף להם עומדת הזכות לקבל החלטה, האם מעוניינים הם לקיים קשר עם סבתם".

עם זאת, השופטת קבעה כי לנוכח המצב הנפשי של הבת הקשר יתקיים בהדרגתיות ובצורה מפוקחת. בהתאם לכך, בשלב הראשון הסבתא תיפגש עם שני הנכדים הבוגרים פעם בחודש וחצי, בנוכחות גורם טיפולי ואדם נוסף שיבחרו ההורים. לאחר מכן, ובכפוף ליציבות במצבה הנפשי של האם, ימשיכו המפגשים להתקיים גם בהשתתפות יתר הנכדים.

עוד הורתה השופטת לסבתא לכבד את אורח החיים של הנכדים, להימנע מלהציג להם תכנים אסורים ולאשר מול ההורים כל מתנה שתבקש להביא.

לא נפסקו הוצאות.  

עו"ד עדי חן עוסק/ת ב- דיני משפחה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.