בית הדין הרבני בתל-אביב דחה לאחרונה תביעה שהוגשה על ידי גבר גרוש לביטול הסכם גירושין שאושר ב-2016. האיש טען כי לא היה כשיר להבין את משמעות ההסכם מאחר שרק שבועיים קודם לכן שוחרר ממרכז לבריאות הנפש, והציג לדיינים את סיכום האשפוז. אלא שאז הסתבר כי הוא מסר רק שניים מתוך ארבעה עמודים, מחק את מספור העמודים והשמיט את חוות הדעת המסכמת שהעידה כי היה כשיר לחלוטין. הדיינים ראו זאת בחומרה ומתחו עליו ביקורת קשה.

הסכם הגירושין שאושר בבית הדין הרבני קבע בין היתר כי הדירה תעבור לאישה, וכי הגרוש ישלם לכל אחד משלושת ילדיו מזונות והוצאות מגורים בסכום כולל של 1,200 שקל.

בתביעה שהגיש לפני כשנה ביקש הגרוש לבטל את ההסכם משום שבזמן אמת לא הבין שהוא מקפח אותו. התובע טען כי ההסכם נחתם שבועיים אחרי ששוחרר מאשפוז פסיכיאטרי, והוא היה מעורער ולא כשיר. לתמיכה בטענתו הוא מסר לבית הדין סיכום אשפוז בן שני עמודים המתאר את מצבו.

התובע הוסיף כי סכום המזונות שנקבע בהסכם גבוה וכי אין זה הוגן שגרושתו זכתה בדירה שהשתתף במימון שלה וביצע בה שיפוץ בעלות של כ-280 אלף שקל.

לעומתו טענה האישה כי בעלה לשעבר היה כשיר לחלוטין וההסכם לא מקפח. סכום המזונות הוא מינימלי והדירה נרכשה ברובה מכספים שקיבלה מאמא שלה. האישה הגישה מסמכים שמעידים כי מתוך 900 אלף שקל שילם הבעל כ-60 אלף שקל בלבד, ובנוסף הציגה ראיות לכך שהיא זו שמימנה את השיפוץ.

על גבול הפלילים

הדיינים הרב צבי בן יעקב (אב בית הדין), הרב יצחק הדאיה והרב משה בצרי דחו את התביעה תוך ביקורת חריפה על התובע.

ראשית, ציינו, נסיבות אישור ההסכם שוללת את טענת אי-הכשירות. בית הדין עבר עם הצדדים על ההסכם, שאל ספציפית על סעיף המזונות והדירה ווידא שהבעל הבין אותם היטב.

יותר מזה, במהלך הדיון הבעל התמקח על תנאי ההסכם, ואף זכה בהישגים. כך למשל, הוא דרש וקיבל לא פחות מ-17,000 שקל על הספות שנשארו בדירה. "ללא ספק מדובר בסכום הגון אם לא מפולפל, דבר המראה על כשירות ברורה לכריתת הסכם ממון על כל המשתמע מכך", נכתב.

הדיינים אף לא התרשמו שההסכם הפלה את התובע לרעה. סכום המזונות נמוך ביותר ודווקא מיטיב עמו, קבעו. באשר לדירה, הרי שהאישה הציגה הוכחות מוחצות לכך שאמה שילמה יותר מ-90% מהתמורה והיא מימנה את השיפוץ.  

עו"ד שוקרי פקס (צילום: שוקרי פוקס)
עו"ד שוקרי פקס | צילום: שוקרי פוקס

לבסוף, התייחסו הדיינים למעשה חמור שביצע הבעל: בדיעבד הסתבר כי השמיט מסיכום האשפוז שני עמודים, תוך מחיקת המספור על העמודים שהגיש במטרה להסתיר קיומו של חלק נוסף. כשהעמודים נחשפו, התגלה ששם היה החלק הכי חשוב: חוות דעת מסכמת של פסיכיאטר שלפיה התובע כשיר לחלוטין.

 

"... מדובר במעשה חמור ביותר בו מנסה התובע להטעות במודע את בית הדין... תוך נקיטת צעד חמור על גבול הפלילים...", נכתב. הדיינים ציינו כי התובע ניסה להונות את בית הדין כדי לעשוק את גרושתו, ורק לפנים משורת הדין נמנעו לחייבו בהוצאות עונשיות.

ב"כ התובע: עו"ד משפחה בועז גורק

ב"כ הנתבעת: לא צוין

עו"ד שוקרי פקס עוסק/ת ב- דיני משפחה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל