התנהלות לא נכונה מול שוטר שמבקש לערוך עליכם חיפוש כי הריח ג'וינט באוויר עלולה לעלות לכם ביוקר. אז כדי שלא תמצאו את עצמכם נחקרים עד השעות הקטנות של הלילה או חלילה נעצרים או עומדים בפני כתב אישום - כדאי שתדעו מה קובע החוק לגבי עריכת חיפוש. כל טעות קטנה של שוטר בהקשר הזה יכולה להציל אתכם.

התנאי לעריכת חיפוש: חשד סביר

שוטר רשאי לערוך חיפוש בבית שלכם או על הגוף שלכם רק אם יש לו חשד סביר שביצעם עבירה. שוטר שמריח קנאביס למשל או רואה אתכם מחזיקים ג'וינט יכול לבסס חשד סביר שיצדיק חיפוש. עם זאת, עניין הריח הוא כמובן "טריקי" ויהיה קשה להוכיח אותו אם אין לכך ראיה מוחשית.

בנוסף, מעבר לחשד סביר השוטר חייב לבקש מכם הסכמה לביצוע החיפוש. אתם כמובן לא חייבים להסכים ובהחלט יכולים לשאול את השוטר מדוע הוא מבקש לערוך את החיפוש ולבקש שהות להתקשר לעורך דין.

אבל – דעו שלסירוב יכול להיות מחיר, שכן השוטר יכול לדרוש מכם להתלוות אליו לתחנת המשטרה ולקבל אישור מקצין (רב פקד) שעשוי לאשר לו לבצע את החיפוש בכל זאת ואפילו בהפעלת כוח סביר.

בכל מקרה, אם השוטר חושד שעישנתם קנאביס או השתמשתם בסם כדאי להתנהל בתבונה. לא להתחכם, לא לברוח ולא להתווכח. ייתכן שכדאי שתתקשרו כבר בשלב הזה להתייעץ עם עורך דין פלילי.

בכל מקרה, אם הסכמתם לחיפוש צלמו אותו כשהוא מתבצע שכן כל טעות של השוטר בביצוע החיפוש יכולה להיות קריטית עבורכם.  

כמובן שאם קיבלתם זימון לחקירה בעקבות התקרית אל תוותרו על הזכות שלכם להתייעץ עם עורך דין. כאן נכנס הצורך בניסיון ויכולת לבנות אסטרטגיה חכמה כדי למנוע הסלמה שעשויה להוביל אתכם להליך פלילי ולהרשעה.

יש הבדל בין חיפוש חיצוני לבין חיפוש פנימי

חיפוש חיצוני מתבצע על הגוף שלכם ובחפצים שלכם. שוטר רשאי לערוך חיפוש כזה אם יש חשד סביר והבעתם הסכמה או שהקצין מהסעיף הקודם אישר אותו. חיפוש חיצוני כולל: טביעות אצבע, בדיקת הגוף בעירום, נטילה של שיער, בדיקת שתן ורוק.

חיפוש פנימי הוא כמובן פולשני יותר והוא מותר רק אם החשד הוא לעבירה מסוג פשע. כלומר, עבירה פלילית שלפי החוק העונש עליה הוא יותר מ-3 שנות מאסר. בואו נגיד שאם אתם מחזיקים בקנאביס לצריכה עצמית אף שוטר לא רשאי לבצע בכם חיפוש פנימי.

אז מהו חיפוש פנימי? בדיקת דם, בדיקה פנימית, צילום רנטגן וכדומה.

החליטו להגיש נגדכם כתב אישום? הנה כמה טיפים להתנהלות נכונה

נכון שהמדיניות היום יחסית מקלה בכל הנוגע לעבירות של שימוש והחזקה של קנאביס, כולל במקרים שבהם הכמות שנתפסה לא נחשבת לשימוש עצמי (יותר מ-15 גרם).

ובכל זאת, לא בכל המקרים מוטלים עונשים קלים ויש חשיבות למספר דברים בהקשר הזה: שיתוף פעולה עם הליכי טיפול ושיקום כולל בדיקות שתן, עבר פלילי נקי, ראיות לכך שהרשעה עלולה לפגוע קשות בעתיד המקצועי והפרנסה שלכם ופירוט של כל נסיבה אישית ומשפחתית מיוחדת.

אם תשתפו פעולה, תתנהלו בצורה מכבדת ונאותה בבית המשפט ומול שירות המבחן ותגבו את הטיעונים שלכם בראיות תוכלו להוביל להקלה משמעותית ביותר בעונש ואולי אפילו לביטול הרשעה.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל