משה איבגי הורשע לאחר שמיעת ראיות בביצוע שתי עבירות של מעשה מגונה. בשלושה אישומים אחרים שייחסו לו ביצוע של עבירות מין נוספות, בית המשפט הורה על זיכויו.

העבירות בהן איבגי הורשע בוצעו כלפי מתלוננת ששימשה כעוזרת הפקה. על פי האישום הראשון, באחד מימי הצילום ניגש איבגי אל עוזרת ההפקה מאחור, הכניס את ידו דרך המחשוף האחורי של הגופייה שלבשה וליטף את גבה לכל אורכו. כשהמתלוננת שאלה את איבגי למעשיו הוא השיב לה כי ״הפירצה קוראת לגנב״. האישום השני שבו הורשע עוסק בפעם אחרת, בה חיבק את אותה מתלוננת חיבוק חזק וממושך ובמקביל קירב את פיו אל אוזנה ולחש לה כי הוא "רוצה לזיין אותה״.

בגין שני אישומים אלה נגזרו על איבגי 6 חודשי מאסר אותם ירצה בעבודות שירות במשטרת זיכרון יעקב, מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננת בסך 10,000 שקלים.

בית המשפט סקר את מדיניות הענישה הנהוגה ונראה כי בעבירות או בנסיבות חמורות יותר נגזרו על נאשמים עונשים בטווח הענישה שבין שירות לתועלת לציבור (של"צ) לבין 6 חודשי מאסר בדרך של עבודות שירות, היו גם עונשים חמורים יותר. ואולם, בנסיבות המקרה בית המשפט קבע כי מתחם העונש ההולם נע בין מאסר מותנה ושל״צ, לבין 9 חודשי מאסר בפועל.

יש לציין כי מדיניות הענישה שסקר בית המשפט היא בעבירות ונסיבות חמורות אף יותר מאלה שבמקרה של איבגי, ונשאלת השאלה - האם מדובר בעונש פרופורציונלי? האם אדם מן היישוב היה מקבל את אותה ענישה? האם איבגי לא שילם מחיר כבד מדי?

טיפת חמלה

יש לומר בקול ברור כי אין ספק שהמעשים הם מכוערים ומדובר בעבירות שאין להן מקום בחברה מתוקנת. עם זאת, כאשר משווים מעשים אלו אשר נכנסים בגדר העבירה בה הורשע משה איבגי, העבירות שביצע הן ברף הנמוך.

עו"ד ניר ליסטר (צילום: צילום עצמי)
עו"ד ניר ליסטר | צילום: צילום עצמי

ובכך אין די, משה איבגי הוא  אדם שנכנס לבידוד חברתי וחדל לעבוד כמעט לחלוטין החל משנת 2016. הוא הפסיד את קריירת המשחק שלו, ולא יוכל לחזור לעבוד בתיאטרון או בקולנוע. מי יקבל אותו? הפרנסה שלו, התדמית שלו, וקרנו בעיני הציבור נפגעו.

לדעתי, בגלל שהוא מפורסם הענישה הייתה מחמירה יותר לעומת אדם מן היישוב שיכול לשוב ולהמשיך בעיסוקיו. בעולם שבו השיח ברשתות החברתיות ומחוצה להן הפך לאלים, יש להימנע ממשפט שדה ועליהום. ניתן לנהוג בטיפת חמלה כלפי אדם שעשה טעות וישלם את חובו לציבור, ולתת לו הזדמנות לשנות את דרכיו.

עו"ד ניר ליסטר עוסק במשפט פלילי

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל