נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והשופטים יצחק עמית ואלכס שטיין קיבלו לאחרונה ערעור של אב יחידני לשלושה, שנגזרו עליו 28 חודשי מאסר בבית המשפט המחוזי לאחר שהורשע בעבירות של החזקה וייצור סמים. המערער, שהקים מעבדת סמים שנתפסו בה 255 שתילי קנאביס במשקל 70 קילו, ירצה 9 חודשי עבודות שירות בשל הליכי שיקום משמעותיים והחשש שמאסר בפועל יגרום לפגיעה קשה בילדיו.

המערער, בן 29, מגדל בעשר השנים האחרונות את שלושת ילדיו לבדו. בשנה שעברה הוא הודה שהקים מעבדת סמים בבית ששכר וגידל בה כ-255 שתילים של קנאביס במשקל 70 קילו. בעקבות זאת, הוא הורשע בעבירות של ייצור, הכנה והפקת סמים מסוכנים, החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית ונטילת חשמל, מים או גז שלא כחוק.

בהמשך להרשעה, גזר עליו בית המשפט המחוזי בבאר שבע עונש של 28 חודש מאסר בפועל בניכוי חודשיים ששהה במעצר וכן 9 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 5,000 שקלים. בערעור שהגיש הוא ביקש שלא לשלוח אותו למאסר מחשש לילדיו. "10 שנים אני נלחם בשביל הילדים האלה וקשה לי לעזוב אותם. עכשיו כשאכנס לסורגים יקחו אותם לאומנה", ציין בדיון בפני נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והשופטים יצחק עמית ואלכס שטיין.

סטייה משמעותית מהרף

בפסק דין יוצא דופן החליטו השופטים להתערב בעונש שהוטל על המערער. "גם אם ראוי היה שהמערער ירצה עונשו מאחורי סורג ובריח, הרי שאם לא למענו, אזי למען ילדיו שאותם הוא מגדל בכוחות עצמו, יש מקום זו הפעם לסטות באופן משמעותי מרף הענישה הנוהג לגבי הקמה ותפעול של מעבדות קנבוס", כתבו.

השופטים הפנו לתסקירי שירות המבחן, שמהם עלה כי המערער היה מכור לסמים ולפני עשר שנים נגמל מיוזמתו, התמקד בילדיו ועבר מסע שיקום משמעותי.

השופטים הוסיפו כי לאחר שהמערער נעצר הילדים הועברו לאחותו. כשחזר הביתה למעצר בית ההשפעה החיובית המשמעותית על הילדים ניכרה בכל תחומי חייהם – בלימודים, מבחינה חברתית ומבחינה רגשית.

"במצב דברים חריג זה", כתבו, "מצאנו כי שיקולי ההרתעה והגמול נדחים מפני שיקולים אחרים. לצד הליכי השיקום המשמעותיים שעבר המערער, הדגש הוא בעיקר על החשש... כי ענישה של מאסר בפועל תגרום לפגיעה משמעותית בילדיו של המערער".

בהתאם לכך, קבעו השופטים כי המערער ירצה 9 חודשי עבודות שירות בכפוף לכך שהממונה על עבודות השירות ימצא שהוא מתאים לכך. בנוסף הם הטילו על המערער צו מבחן לתקופה של שנה, לצד המאסר על תנאי והקנס שהוטלו עליו בגזר הדין המקורי.

עו"ד אביעד לנצ'נר עוסק/ת ב- פלילי
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.