השופטת הבכירה רמה לאופר חסון קבעה לאחרונה שנאשם שגידל קנביס והחזיק את הסם שלא לצריכה עצמית לא יורשע וירצה 200 שעות לתועלת הציבור בלבד. השופטת התחשבה בהסברי הנאשם כי נאלץ לגדל את הסם כדי להקל על מחלתו הקשה וכי מאז תחילת ההליכים פעל להשגת רישיון לשימוש בקנביס רפואי.

כתב האישום הוגש נגד הצעיר לפני כשנה. עוה"ד איימן סאלח וקובי לוי מטעם המדינה טענו כי הוא גידל קנביס במשקל 1.35 ק״ג ונתפס ברשותו סם במשקל 30.45 גרם, כמות שלא נחשבת לצריכה עצמית. 

הנאשם, שיוצג על ידי עו״ד ראובן מלאך ועו״ד ליז בן חמו הודה בעבירות אך הסביר כי הוא חולה בקרוהן, מחלת מעיים קשה, והקנביס סייע לו בהתמודדות עם כאביו. עוד הוא ציין שגידל את הסם כדי שיהיה לו זמין מבלי שיצטרך להיחשף לגורמים שוליים.

בתסקיר שרות המבחן נכתב שהנאשם מטופל גם נפשית בשל הבעיה הרפואית שממנה הוא סובל ובעקבות חוויות טראומטיות מעברו. עוד פורט כי הוא פעל לקבל רישיון להחזקה ושימוש בקנביס רפואי ובסופו של דבר קיבל אותו עקב מחלתו.

השירות התרשם שההליך המשפטי מהווה עבור הצעיר גורם מרתיע והאירוע הוא חריג להתנהגותו, שאינה עבריינית. עוד צוין כי הוא סיים לימודי מקצוע ומתחיל לבסס את מצבו התעסוקתי. כמו כן הדגיש השירות את העובדה שהצעיר הפנים את הפסול במעשיו ופעל להשגת אישור רפואי לצריכת הסם. בנסיבות אלה המליץ השירות שלא להרשיע אותו.

מקרה חריג

השופטת הבכירה רמה לאופר חסון מבית משפט השלום בקריות הבהירה כי ככלל אדם שהודה בביצוע עבירה יורשע. לדבריה, רק במקרים חריגים בהם ההרשעה פוגעת פגיעה חמורה בשיקום הנאשם, וסוג העבירה מאפשר לוותר על ההרשעה מבלי לפגוע מהותית בשיקולי ענישה אחרים, ניתן להימנע מהרשעה.

השופטת ציינה כי במקרה זה מתקיימות נסיבות מיוחדות, בריאותיות ושיקומיות, להימנע מהרשעה ולגזור על הנאשם עונש מקל מטעמי שיקום וצדק.

השופטת התחשבה בכך שמחלת המעיים הקשה היא שהביאה את הנאשם לביצוע המעשים כדי להתמודד עם כאביו. עוד היא הדגישה כי הצעיר פעל להשגת רישיון לשימוש בקנביס, פרוצדורה שאורכת לא מעט זמן, ובסופו של דבר קיבל אותו.

כמו כן ציינה השופטת כי מדובר בצעיר שסיים את לימודיו וטרם גיבש את עתידו המקצועי, המתפקד באופן נורמטיבי ואינו מתנהל על פי תפיסות ודפוסי התנהגות עברייניים. בנוסף, הוא הפנים את הפסול שהיה במעשיו וההליך המשפטי חידד עבורו גבולות.

בנסיבות אלה השופטת לא הרשיעה את הנאשם וגזרה עליו 200 שעות לתועלת הציבור בלבד.

לפסק הדין המלא בתיק 34935-03-17

ב״כ המדינה: עו״ד פלילי איימן סאלח, עו"ד קובי לוי

ב״כ הנאשם: עו״ד ראובן מלאך, עו״ד ליז בן חמו

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

 

פסק דין