תוך ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה, השופטת הבכירה שרון לארי-בבלי מבית משפט השלום בירושלים זיכתה אדם משכונת בית חנינה שהואשם בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית והפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

בכתב האישום נטען כי במרץ 2017, הנאשם החזיק ב-20 ריבועי נייר עם חומר מסוג DOC ו-30 כדורי MDMA. הסמים נתפסו לאחר שירד ממונית.

המדינה התבססה על עדויותיהם של שני השוטרים שהיו במקום – אחד שוטר "מתחיל" והשני בכיר יותר – בטענה שגרסתם מלמדת על כך שהנאשם ירד מהמונית, הבחין בהם, ואז החל לברוח מהמקום תוך שהוא משליך שקית. לאחר שתפסו אותו, כך לגרסת המשטרה, חזרו על עקבותיהם ומצאו שקית ובה הסמים.

הנאשם הכחיש את המיוחס לו. הוא טען כי ירד מהמונית בהליכה, ואז תפסו אותו שוטרים ולקחו אותו לתחנה. כמו כן, הוא הכחיש כל קשר לשקית שנמצאה.

השופטת לארי-בבלי הגיעה למסקנה שיש לתת "משקל אפסי" לעדויות השוטרים, וציינה כי תפקודם לאחר המקרה הוא ביטוי של "התנהלות מטרידה ביותר אשר איננה עולה בקנה אחד עם התנהלות תקינה המצופה משוטרי משטרת ישראל".

"רושם שלילי ביותר"

אל מסקנה זו בדבר חוסר אמינותם של השוטרים הגיעה השופטת לנוכח מספר סתירות בעדויות שלהם. ראשית, השוטר הבכיר במקום – שעדותו הותירה אצל השופטת "רושם שלילי ביותר" – וכן חברו, מסרו בדיווחיהם הראשוניים כי הנאשם יצא בריצה מהמונית, בעוד שמספר חודשים לאחר מכן שינו את גרסתם ומסרו שהנאשם יצא בהליכה ורק לאחר מכן החל לברוח בריצה.

בנוסף לכך היה פער בלתי ניתן לגישור בין גרסת השוטר הבכיר יותר, שטען כי הנאשם השליך שקית "עגולה" בקוטר של 20 ס"מ, בעוד שהשוטר השני ציין דבר מה בגודל של כלי כתיבה "מרקר".

יתרה מכך, השוטר הזוטר אמר בבית המשפט בפה מלא כי דוח הפעולה של חברו איננו אמת, וכי עצבן אותו שהוא מנסה לקחת את כל הקרדיט לעצמו.

גם בנוגע לתיאור המקום בו נמצאה השקית, צורפו תמונות שצולמו זמן רב לאחר מכן. לנוכח זאת וסתירות ופערים נוספים, השופטת התרשמה שישנו חשש שמא מזכרי השוטר הבכיר שנכתבו כמה ימים לאחר האירוע נועדו 'לסגור פינות' ראייתיות בתיק, ואינם בהכרח מתארים את המציאות.

בהקשר זה השופטת ציינה כי הרצון להתקדם במעלה הדרגות במשטרת ישראל, השפיע על אמינות הדיווח שנמסר על ידי השוטרים. "אכן, תפקידם של שוטרי משטרת ישראל בגילוי ולחימה בעבריינות. רצונם הפנימי הנלהב לבצע עבודתם נאמנה- ברוך ומבורך, אולם ברור כי יש להימנע ממצבים בהם הרצון להצטיין יובילם למסירת מידע שהם עצמם לא קלטו בחושיהם או כזה שהושפע מדברי עמיתיהם".

בהמשך הבהירה השופטת כי לעומת זאת, גרסת הנאשם נתמכה בעדות נהג המונית, שציין כי בזמן הנסיעה לא הבחין בשקית או בדבר כלשהו שהחזיק הנאשם.

התוצאה כאמור היתה זיכוי מוחלט, לנוכח העובדה שלא ניתן להסתמך על עדויות השוטרים.

לקריאת הכרעת הדין בת"פ 2874-05-18

ב"כ המאשימה: עו"ד מאיר לוברבאום

ב"כ הנאשם: עו"ד הישאם עומרי

עו"ד אבי וכניש עוסק/ת ב- פלילי
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל