בית המשפט הקהילתי בתל-אביב קיבל לאחרונה הסדר טיעון שגובש בין המדינה לבין צעיר בן 28 שהורשע בעבירת סחר בסמים לאחר שמכר לסוכן סמוי 100 כדורי MDMA, וגזר עליו עונש שיקומי בלבד של 60 שעות שירות לציבור (של"צ), צו מבחן לחצי שנה ומאסר על תנאי. השופט שמואל מלמד התרשם מהשינוי המשמעותי שעבר הנאשם בעידוד סניגורו עו"ד אושרי בן ישי תוך כדי ההליך ומההצלחה הגדולה של תוכנית השיקום שלו.

לפני כשנתיים הוגש נגד הנאשם כתב אישום חמור לבית המשפט המחוזי בגין עבירות של סחר בסמים מסוכנים. לאחר שעו"ד בן ישי טען את טענותיו המקדמיות, בית המשפט המחוזי הורה לפרקליטות לבחון מחיקת כתב האישום והגשתו בבית משפט השלום, מהלך אשר סלל את דרכו של הנאשם לבית המשפט הקהילתי.

בהמשך, לאחר שהוגש תסקיר חיובי של שירות המבחן שהעיד על שיתוף פעולה מלא של הנאשם עם הליכי השיקום, גובש הסדר טיעון והוגש כתב אישום מתוקן בגין מכירת 100 כדורי MDMA תמורת 4,000 שקלים לסוכן סמוי.

הנאשם הודה והורשע בעבירה אחת של יבוא, יצוא, הספקה וסחר בסם מסוכן, והוסכם שאם יסיים בהצלחה את השיקום, ימשיך לשתף פעולה עם בית המשפט וגורמי הטיפול, יהיה נקי מסמים ולא יבצע עבירות נוספות תאומץ המלצת שירות המבחן לעונש שיקומי ללא מאסר.

בדיון שהתקיים לאחר שהוגש בעניינו של הנאשם תסקיר מסכם חיובי ביותר, ביקשה עו"ד עידית ענתבי אלמוג מטעם המדינה לאמץ את ההמלצה. עוה"ד טענה כי הנאשם עבר תהליך ארוך ומוצלח וכיום מנהל אורח חיים שגרתי ונורמטיבי, עובד וממשיך לטפל בהתמכרותו לסמים ובבעיות האישיות שלו. עוה"ד הבהירה כי אלמלא התהליך המשמעותי שעבר הנאשם הייתה דורשת מאסר בפועל לתקופה ממושכת אבל לאור ההצלחה של הנאשם בשיקום היא סבורה שיש לחרוג ממתחמי הענישה המקובלים.

עו"ד בן ישי ביקש אף הוא לכבד את הסדר הטיעון והביע תודתו לפרקליטות ולגורמי הטיפול שאפשרו לנאשם לעבור את הליך השיקום. הוא ציין כי אף שבתחילת הדרך הנאשם השתלב בשיקום במטרה שלא להיכנס לכלא ככל שהזמן עבר והטיפול הצליח הרצון לשינוי אמיתי הפך להיות העיקר. הדברים אף התבטאו בפועל בחייו האישיים – הוא מתמיד בעבודה וזוכה להערכה גדולה מצד המעסיק, מנהל זוגיות יציבה ומגדל את בתו בת השנתיים.

התקדם ויצא ממעגל העבריינות

השופט שמואל מלמד נעתר לבקשת הצדדים וקיבל את הסדר הטיעון למרות העבירה החמורה שבה הורשע הנאשם. "הנאשם במהלך השתתפותו בתכנית בית המשפט הקהילתי עשה כל שיכול היה כדי לקדם עצמו... והשינויים שעבר הנאשם הם כמעט בכל תחום הן במישור האישי, הטיפולי ההתמכרותי, הטיפולי הפסיכולוגי ותחומים נוספים", כתב.

השופט הוסיף כי ההליך ממוצלח מרשים עוד יותר בהתחשב בכך שהנאשם הצליח לצאת ממעגל העבריינות שאליו נקלע עוד כשהיה נער. בנסיבות אלה הסכים השופט שבמקרה שלו יש הצדקה לחרוג ממתחם הענישה שנע בין עבודות שירות ל-18 חודשי מאסר.

לפיכך, ובהתאם להמלצת שירות המבחן, הוטלו על הנאשם 60 שעות של"צ, צו מבחן למשך חצי שנה, 9 חודשי מאסר על תנאי והתחייבות של 1,000 שקלים שלא לעבור עבירת סחר ב-3 השנים הקרובות.

לגזר הדין בתיק פלילי קהילתי 10374-12-18 

ב"כ המאשימה: עו"ד עידית ענתבי אלמוג

ב"כ הנאשם: עו"ד אושרי בן ישי

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל