השופט דרור קלייטמן גזר לאחרונה עונש קל במיוחד על גבר חרדי שהורשע באלימות כלפי אשתו. המדינה דרשה להטיל עליו עבודות שירות אך השופט גזר עליו רק מאסר על תנאי והתחייבות כספית לאחר שהתרשם שבני הזוג נמצאים היום במקום אחר.  

לבני הזוג שבעה ילדים קטינים. על פי כתב האישום, באפריל 2019 התפתח ביניהם ויכוח בנוגע להוצאת שולחן מתקפל. האישה הוציאה את השולחן מחוץ לדלת הבית, בניגוד לעמדת בעלה. בהמשך היא אף הורידה אותו במורד המדרגות והמתינה למעלית.

בעודה ממתינה הגיע הנאשם והכה אותה בידה באגרוף. כתוצאה מכך נגרמו לה כאבים, נפיחות ושטף דם.

כחצי שנה קודם לכן במועד שאינו ידוע כעס הנאשם על אשתו וקרע את בגדיה מגופה, לרבות בגדיה התחתונים.

במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים הודה הנאשם בכתב האישום והורשע.

בבית המשפט התייצב עובד סוציאלי המטפל בנאשם ואשתו בקהילתם וציין כי הנאשם מקפיד על הגעה למפגשים ומגלה פתיחות והוא נמצא בקשר גם עם המתלוננת. לדבריו, בני הזוג עברו תהליך בריא ונמצאים היום ״במקום אחר לגמרי מזה בו היו״ וכיום לא קיים סיכון משמעותי מהנאשם.

באת כוח המדינה ציינה כי לחובת הנאשם הרשעה קודמת מ-2004 בתקיפת אשתו, בגינה נדון למאסר על תנאי. היא הדגישה כי הנאשם פגע בערכים מוגנים של הגנה על שלימות גופה ושלוות נפשה של המתלוננת. היא ציינה שהיא סקפטית לגבי יכולתו של המטפל לעזור לנאשם וביקשה להטיל עליו מאסר בן כמה חודשים שירוצה בעבודות שירות.

באת כוח הנאשם הדגישה כי הוא הודה במעשים בהזדמנות הראשונה וכי הוא נמצא תקופה ארוכה בהליך טיפולי בו הושקעו על ידו זמן וממון משמעותיים. היא ציינה כי ההרשעה הקודמת נמצאת על סף המחיקה מהמרשם הפלילי. כמו כן, הנאשם אב לשבעה ומפרנס יחידי. לדבריה, לא מדובר במסכת התעללות אלא בשני מקרים בודדים. היא הדגישה שהמתלוננת מלווה את הנאשם בדיונים בבית המשפט ומעוניינת שיחזור לביתם.

הנאשם עצמו הביע צער והבנה לחומרת מעשיו והבטיח שהדבר לא יחזור.

זקוקים לכלים

השופט דרור קלייטמן מבית משפט השלום בפתח תקווה ציין כי נתן אמון בדברי המטפל והתרשם כי הוא מקצועי וכי חוות דעתו הייתה עניינית.

לדבריו, ניכר מחוות הדעת כי הסיכוי לשיקום הנאשם עולה על הסיכון וכי הקשר בבסיסו טוב ובריא ובני הזוג רק זקוקים לכלים להתמודדות עם קונפליקטים. כמו כן, הנאשם הודה בעבירות וחסך זמן שיפוטי.

לחובת הנאשם שקל השופט את העובדה כי בעברו הרשעה קודמת של אלימות אך ציין כי מדובר במקרה מלפני 15 שנה.

עו
עו"ד מאירה אזרד | צילום: ערן כהן

עוד שקל השופט את הנזק המשמעותי שעלול להיגרם למשפחתו של הנאשם אם יוטל עליו מאסר או עבודות שירות שכן מדובר במפרנס יחיד.

 

בנסיבות אלה העדיף השופט ענישה הצופה פני עתיד וגזר על הנאשם 6 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים והתחייבות בסך 2,000 שקל כי לא יעבור במשך שלוש שנים עבירת אלימות כלפי בן משפחה.

ב״כ המדינה: עו"ד קרן פינקלס- לשכת תביעות פתח תקווה

ב״כ הנאשם: עו"ד יפעת שבד דאי

עו״ד מאירה אזרד עוסק/ת ב- פלילי
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל