השופט גיא אבנון זיכה לאחרונה נאשם מעבירת החזקת סכין שלא כדין. ברכבו של האיש נמצאה בבדיקה שגרתית סכין והמדינה טענה כי הוא מסוכן. הנאשם הסביר כי הוא מכור לקניות ברשת ומכיוון שאינו לא יכול להתאפק הוא פותח אותן כבר ברכב באמצעות הסכין. השופט האמין לו וציין כי התרשם שמדובר באדם שמתקשה לדחות סיפוקים.

על פי כתב האישום בינואר 2020 בשעות אחר הצהרים עוכב הנאשם לבדיקה שגרתית כשנהג במכוניתו. בבדיקה נמצאו סכין בעלת להב של 10 ס״מ ואלת בייסבול.

הנאשם הסביר כי הסכין הוחזקה למטרה כשרה: פתיחת חבילות שהוא מקבל בדואר בתדירות גבוהה מאתרי קניות.

מטעם המדינה העידו שני השוטרים שעיכבו את הנאשם לבדיקה. אחד מהם הסביר כי הבחין באלת הבייסבול בין המושבים הקדמיים ובהמשך, תוך כדי שיחה עם הנאשם, הבחין בסכין ותפס אותה.

המדינה טענה כי מדובר בסכין חדה וארוכה שאינה מתאימה לפתיחת חבילות. היא הוסיפה כי עצם החזקתה מעידה על מסוכנות של הנאשם.

397 הזמנות

השופט גיא אבנון מבית משפט השלום בראשון לציון קבע כי הנאשם עמד בנטל להוכיח שהחזיק בסכין למטרה כשרה.

הוא ציין כי צפייה בסרטון ממצלמת הגוף של השוטרים מעלה כי מהרגע הראשון מסר הנאשם שהחזיק בסכין על מנת לפתוח חבילות שמגיעות עבורו בדואר. כך למשל, במענה לתהייה שהעלה השוטר השיב הנאשם ״אתה יכול לפתוח דואר סיני? עם היד?״. עוד רואים בסרטון את הנאשם אומר לשוטר ״זה דואר חבילות, אני פותח חבילות אני לא רוצח אנשים״.

לשאלת השוטרים איפה החבילות השיב הנאשם כי היום לא הגיעה חבילה אבל אתמול פתח אחת. עוד רואים בסרטון כי השוטר אמר לנאשם כי ״חבילות פותחים בבית״ והנאשם ענה לו ״אני אוהב לפתוח באוטו, איך שאני רואה חבילה אני פותח״.

השופט הוסיף כי בעדותו בבית המשפט שב הנאשם על גרסתו והגיש מוצגים מהם עולה כי הוא צרכן בלתי נלאה של מוצרים מעלי אקספרס. הנאשם הראה כי ביצע עד כה 397 הזמנות מהאתר, עשרות מהן בחודשים הסמוכים למועד האירוע.

כשנשאל הנאשם מדוע אינו פותח את החבילות בביתו השיב: ״כי אני רוצה לראות מה הגיע. אני סקרן... כמו כל ילד״. הנאשם הדגיש כי מעולם לא חשב שהוא רוצה לעשות משהו רע עם הסכין.

השופט הוסיף כי בחקירתו הנגדית התחוור עד כמה הנאשם נעדר יכולת לדחות סיפוקים לאחר שמסר כי ברגע שהוא יוצא מהדואר הוא כבר פותח את החבילה.

השופט סיכם כי הוא מאמין לנאשם וגרסתו היהה כנה, ישירה, עקבית והגיונית. בתוך כך דחה השופט את טענת המדינה כי קיימת מסוכנות כל עוד הנאשם מחזיק בסכין והבהיר כי מסוכנות אינה חלק מרכיבי העבירה ודי בכך שהנאשם הוכיח כי החזיק בסכין למטרה כשרה.

לפסק הדין המלא בתיק 45582-03-20

ב״כ המדינה: עו״ד עידן סטולוב

ב״כ הנאשם: עו״ד אבי אלפסי

עו"ד מיטל מושקוביץ' - סויסה עוסק/ת ב- פלילי
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל