השופט איתן קורנהאוזר מבית משפט השלום בתל-אביב זיכה לאחרונה בעל שהואשם בביצוע עבירות תקיפה ואיומים כלפי אשתו. בהכרעת הדין נקבע כי כתב האישום בוסס כולו על גרסת האישה – שהתגלתה כלא מהימנה, חסרה ומלאת סתירות.

כתב האישום הוגש נגד הבעל במרץ 2016 עקב שורת אירועים שכללו עבירות איומים ותקיפת בת זוג. לפי הנטען, במהלך החודשים פברואר-מרץ 2016 איים הנאשם לרצוח את אשתו, חנק אותה, דחף אותה ואף הצמיד לצווארה בקבוק זכוכית.  

בתמצית, המדינה טענה כי המתלוננת חיה במשך שנים בחוסר ביטחון ובפחד בצל משטר האלימות של בעלה, ואף לקתה בתסמונת האישה המוכה. רק לאחרונה אזרה האישה אומץ והגישה נגדו תלונה.

מנגד, הסניגור טען כי אין להאמין לאישה שגרסתה לגבי האירועים רצופת חסרים וסתירות. עוד לדבריו, לא מתקבל על הדעת כי גילויי האלימות הקשים שספגה לכאורה מהנאשם, לא הותירו כל סימן חבלה על גופה. הסניגור הוסיף וטען כי התביעה לא הוכיחה את טענותיה בנוגע לאופייה של המתלוננת ולחשש שלה מפניו.

לגבי עדותה של המתלוננת ביקשה המדינה להתחשב בכך שמדובר באישה שאינה דוברת עברית רהוטה וייתכן שקשיי השפה גרמו לה לבלבול.

העידה בקור רוח

בפתח דבריו, השופט קורנהאוזר ציין כי עדות המתלוננת אכן העלתה קשיים מאחר שהמידע שנמסר בה לגבי מועדי התרחשות העבירות ופרטיהן היה חסר, מבולבל ולא עקבי.

לדוגמה, המתלוננת התייחסה לאירוע שבו בעלה חנק אותה באמצעות צעיף בעוד שנשאלה על מקרה  שונה, המייחס לנאשם חניקה בידיים. "עובדות אלה אינן עונות על תיאור האירוע המפורט באישום השלישי, לא מבחינת מועדים ולא מבחינת אופי האירוע", כתב השופט בהקשר זה.

במקרה אחר השופט התייחס לגרסת המתלוננת לגבי סימני חבלה שנגרמו לה עקב תקיפה מצד בעלה, וקבע כי זו הייתה מתפתחת, מתחמקת ונעדרה תיעוד של החבלות. השופט ציין כי המתלוננת אף אמרה בעדותה: "לא ראו סימנים בחוץ".

"יחסה של המתלוננת לסוגיית סימני החבלה, המתבקשים נוכח אירועי האלימות החמורים, ממשיכה את התרשמותי לגבי עדות בלתי ברורה, לא מהימנה, כזו אשר קשה לבסס עליה ממצאים עובדתיים", הוסיף.

עוד, ובניגוד לטענת המדינה, השופט ציין כי המתלוננת תיארה את ההתרחשויות הקשות בקור רוח ומבלי להפגין רגשות, ולא הותירה עליו את הרושם שהיא חסרת ביטחון וחוששת לחייה.

לנוכח הדברים האמורים, ומאחר שהתיק כולו התבסס על עדותה של המתלוננת, השופט קורנהאוזר זיכה את הנאשם מכל העבירות שיוחסו לו בכתב האישום.

ב"כ המדינה: עו"ד פלילי אלון בן זיו

ב"כ הנאשם: עו"ד גבריאל דניאל

עו"ד משה אורן עוסק/ת ב- פלילי 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל