השופטת רות שפילברג כהן גזרה לאחרונה 6 חודשי עבודות שירות על צעיר שב-2017 מכר קנביס באפליקציית טלגראס. הנאשם הודה במעשים במסגרת הסדר טיעון והסביר כי הרווח הקל פיתה אותו. ״הקלות הטכנולוגית שמציעות האפליקציות מאפשרות להזמין משלוח של סמים בכל כמות ובכל מחיר בלחיצה קלה על טלפון חכם״, כתבה השופטת.

במאי 2018 הנאשם הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בסחר בסמים מסוכנים באמצעות אפליקציית ״טלגראס״. מדובר באפליקציה מאובטחת להעברת מסרים מידיים אליה נכנסים רוכשים לקבוצות סחר פומביות המיועדות לרכישת קנביס לפי אזורי חלוקה בארץ.

לפי כתב האישום, בדצמבר 2017 שבעה אנשים שונים יצרו קשר באמצעות האפליקציה עם אדם שזהותו לא ידועה. אותו אדם היה קולט את פרטי ההזמנה ומעביר את הפרטים לנאשם. לאחר קבלת פרטי ההזמנה יצר הנאשם קשר טלפוני עם הרוכשים, הוביל אליהם את הסמים וקיבל לידיו את הכסף.

במסגרת הטיעונים לעונש ביקשה המדינה להטיל על הנאשם מאסר של 9 חודשים. היא הדגישה את חומרת עבירת הסחר בקנביס וציינה כי הסחר באמצעות הטלגראס לוכד ברשתו צעירים נעדרי עבר פלילי. לדבריה, הנאשם הוא זה שיצר קשר עם הרוכשים, סיפק להם את הסמים וקיבל את התמורה ולא שימש בתפקיד משני.

בא כוח הנאשם טען מנגד כי מי שדיבר עם הרוכשים הפוטנציאלים ושלט בעסקאות הוא האדם האחר המעורב שטרם נתפס. הנאשם עצמו לדבריו אינו ״עבריין״ אלא צעיר שמעד. הסנגור הדגיש כי פניו של הנאשם לשיקום ואחרי שנעצר השלים 12 שנות לימוד.

הנאשם עצמו הסביר כי התקשה לעמוד בפיתוי להשגת כסף קל ומיידי וייחס את ביצוע העבירות לאופיו האימפולסיבי ולכך שאינו מפעיל שיקול דעת בוגר. הוא התחרט על מעשיו וביקש סיוע כדי לשנות את דפוס התנהגותו ולהשתקם.

מציאות נפוצה

עו"ד ראובן מלאך (צילום: נתי משה, פסקדין)
צילום: נתי משה, פסקדין
השופטת רות שפילברג כהן מבית משפט השלום בקריית שמונה ציינה כי בפועל, מי שהוכר כסוחר באפליקציה הוא אדם אחר שמעולם לא נתפס ומעמדו של הנאשם בהיררכיה היא של בלדר סמים.

לדבריה, תופעת סחר ב״טלגאס״ ובאפליקציות דומות פשטה בתקופה האחרונה והפכה למציאות נפוצה. ״מדובר בתופעה המאופיינת בהנגשה משמעותית של הסמים והפיכת קנייתם לקלה״, כתבה השופטת והוסיפה כי ״אמנם מדובר בסמים ״קלים״ אך אין ערובה שפלטפורמת האינטרנט לא תנוצל גם להפצת סמים אחרים וקשים יותר״. עוד לדבריה, הקלות הטכנולוגית שמציעות האפליקציות מגבירה את הסיכון ומרחיבה את מעגל הסמים.

עם זאת היא קבעה יש להתחשב בכך שהנאשם הוא ״בגיר צעיר״, נעדר עבר פלילי והודה בעבירות תוך חיסכון בזמן שיפוטי. כמו כן, הנאשם שלל שימוש בסמים ובדיקת שתן שביצע העידה על ניקיונו משרידי סם.

בנסיבות אלה החליטה השופטת לגזור על הנאשם עונש קל יחסית של 6 חודשי עבודות שירות. עוד הוטל עליו צו מבחן לתקופה של 12 חודשים, ארבעה חודשי מאסר על תנאי, חודשיים פסילת רישיון וקנס על סך 4,000 שקל.

שמות ב״כ הצדדים לא צוינו בגזר הדין

עו"ד ראובן מלאך עוסק/ת ב- פלילי 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל