השופט דוד שאול גבאי ריכטר גזר לאחרונה עונש קל יחסית על צעיר חרדי שהורשע בביצוע מעשה מגונה בנוסעת ברכבת הקלה בירושלים. השופט קבע כי הנאשם לקח אחריות מלאה ועבר כברת דרך שיקומית. הוא נמנע מהטלת מאסר בפועל וגזר עליו שעות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננת.

לפי כתב האישום באוגוסט 2018 בשעת ערב נסעה המתלוננת ברכבת הקלה. הצעיר, בן 23, עמד לידה ונצמד אליה כשגבה מופנה אליו. הוא התחכך בגופה לאורך הנסיעה במשך מספר דקות. בשלב מסוים הוא גם נגע בישבנה ומישש אותו לדקה עד שהגיע לסיפוק מיני.

הצעיר נעצר מיד לאחר האירוע. הוא הודה ברוב עובדות כתב האישום, הורשע בביצוע מעשה מגונה ונשלח לקבלת תסקיר שירות מבחן ולמרכז להערכת מסוכנות.

בתסקיר המבחן נכתב כי הנאשם, בן למשפחה חרדית בת 12 ילדים, נשוי ומצפה לילד ראשון. אשתו אינה מודעת לעבירות ובעצת הרבנים הוא מסר כי יחשוף בפניה את דבר ההליך הפלילי לאחר סיומו. הנאשם מסר כי רק לאחר חקירתו במשטרה הבין לראשונה את משמעות מעשיו ואת מידת פגיעתם בקורבן. השירות התרשם כי הוא משתף פעולה עם ההליך הטיפולי והמליץ להטיל עליו עבודות שירות לתקופה קצרה או שעות לתועלת הציבור בהיקף של 180 שעות, מאסר מותנה, פיצוי למתלוננת וצו מבחן.

בהערכת המסוכנות צוין כי הנאשם כיום תלמיד בכולל. המעריך ציין כי הוא פיתח סטיה שבמסגרתה הוא מפיק הנאה מינית מהתחככות באחר. עוד נכתב כי יש לו דחף מיני מוגבר ומדובר ב״סטיה עיקשת שקשה לשלוט בה״.

מעריך נוסף כתב כי רמת המסוכנות שלו נותרה בינונית גבוהה והוא זקוק להליך טיפולי ממושך.

הממונה על עבדות שירות הגיש חוות דעת שלפיה הנאשם אינו מתאים לריצוי עבודות שירות בשל מסוכנותו המינית.

במסגרת הטיעונים לעונש המאשימה דרשה להטיל עליו מאסר בפועל. מאידך הסנגור עתר לאמץ את המלצת שירות המבחן.

נזקים כבדים לקורבן

השופט דוד שאול גבאי ריכטר מבית משפט השלום בירושלים הדגיש כי עבירות מין פוגעות באוטונומיה של האדם, בתחושת הכבוד העצמי ובתחושת הביטחון הפיזי והנפשי שלו. ״גם פגיעה אקראית לכאורה במרחב הציבורי, טומנת בחובה נזקים כבדים לקורבן, בשל החדירה הבלתי מורשית למעגל האינטימי ביותר של האדם – גופו ונפשו״.

עוד ציין השופט כי לא מדובר בעבירה מתוכננת אלא בניצול הזדמנות והקושי של הנאשם לשלוט במעשיו. הוא כתב כי המתלוננת ציינה שהאירוע פגע בביטחונה העצמי ובכל פעם שהיא עולה לרכבת היא מרגישה שחוזרת לה החרדה.

השופט ציין כי הנאשם נטל אחריות מלאה למעשים והביע אמפתיה למתלוננת. כמו כן, הוא התגבר על הקושי וחשף את האירוע בפני בת זוגו והוריו. מצד שני, הערכת המסוכנות שלו מלמדת על מסוכנות בינונית-גבוהה על אף ההליך הטיפולי.

מטעמי שיקום סבר השופט כי יש לסטות ממתחם הענישה לקולא. בהקשר זה הוא כתב כי הנאשם הוכיח במילים ובמעשים לאורך תקופה ארוכה את רצינותו בהיבט השיקומי.

עו"ד אמיר מורשתי (צילום: פלג אלקלאי)
עו"ד אמיר מורשתי | צילום: פלג אלקלאי

בסופו של דבר גזר השופט על הנאשם 450 שעות שירות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי, 5,000 שקל פיצוי למתלוננת וצו מבחן.

לגזר הדין המלא בתיק 31932-10-18

ב״כ המדינה: לא צוין

ב״כ הנאשם: עו״ד רועי פוליטי

עו"ד אמיר מורשתי עוסק/ת ב- פלילי
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל