בית משפט השלום בקריית שמונה גזר שישה חודשי מאסר על צעיר בן 23 שיחד עם חבר, מכר קנביס באמצעות אפליקציית "טלגראס".השופטת רות שפילברג-כהן שוכנעה שהמקרה של השניים "נעדר סממנים מחמירים במיוחד".

השניים נתפסו על ידי משטרה שביצעה בדיקת רישיונות בצומת מחניים, בחודש מרץ 2018. כשהגיעו והבחינו בשוטרים, אחד מהם השליך שתי שקיות סמים דרך החלון אולם השוטרים הבחינו בכך, תפסו את השקיות ולאחר מכן תפסו עוד 10 שקיות קטנות – סך הכל משקל של כ-58 גרם נטו.

על פי כתב האישום, באותו יום הם ביצעו 9 עסקאות סמים, כאשר מכרו קנביס בכמויות שונות לאנשים שונים באמצעות אפליקציית "טלגראס", כל אחד תמורת כמה מאות שקלים. פרטי העסקאות, או "ההזמנות", סוכמו בין "הלקוחות" לאדם שלישי, שלא נתפס וזהותו לא נחשפה, והוא ששלח אותם לנהג.

השניים הודו והורשעו במסגרת הסדר טיעון, בו נקבע כי הטיעונים לעונש יהיו "פתוחים", לאחר ששירות המבחן ימסור חוות דעת בעניינם.

הנהג הורשע כמבצע עיקרי של עבירות החזקת סמים שלא לצריכה עצמית בצוותא, סחר בסמים והסתייעות ברכב לביצוע עבירה. לפני כשמונה חודשים הוא נדון לששה חודשי מאסר בעבודות שירות, ועונשים נלווים.

בשונה מכך, חברו הורשע בסיוע לשלוש העבירות, כלומר לא כמבצע עיקרי. מדובר בצעיר בן 23 ללא עבר פלילי. אלא שבניגוד לנהג, שזכה להמלצה חיובית משירות המבחן, בעניינו של הנאשם הנוכחי השירות היה אמביוולנטי (וזו גם הסיבה לעיכוב בגזר הדין). תחילה התרשמו בשירות שהוא מנהל אורח חיים נורמטיבי, והמליצו על עונש של שירות לתועלת הציבור בלבד.

בהמשך התברר שהוא ממשיך להשתמש בסמים (אולם לאחר מכן שוב הפסיק), ואף נפתח בעניינו תיק פלילי (לא בעבירות סמים, ובאופן שלא משליך על גזר הדין כאן, שהרי טרם ברור מה יעלה בגורל התיק). מכך, בתסקיר משלים, שירות המבחן הסיק כי הוא אינו בשל לעבור שינוי בהליך טיפולי.

"נעשות כמעט בגלוי"

"בחינת מדיניות הענישה מעלה קשת רחבה של עונשים החל ממאסר על תנאי וכלה במאסרים מאחורי סורג ובריח לתקופות קצרות כארוכות, תלוי בנסיבות כל מקרה ומקרה, בכמויות הסם, סוג הסם וכד'," הסבירה השופטת שפילברג-כהן.

בתוך כך השופטת ציינה כי "הקדמה הביאה לשינוי בפרופיל הנפוץ של צרכני וסוחרי סמים, שהנם כעת לא פעם, ויותר מאשר בעבר, צעירים המועדים בפלילים לראשונה, כמו במקרה כאן, בעבירות שבעבר נעשו בחצרות אחוריות של עולם עברייני, ואילו היום נעשות כמעט בגלוי באינטרנט."

עו
עו"ד אלון זלצברג | צילום: שרי קדם

לטובת הנאשם, השופטת התחשבה בכך שמדובר בעבירות שבוצעו כולן ביום בודד, וכן בכך שהנאשם ללא עבר פלילי, הודה במיוחס לו, וחסך את זימונם של עדים רבים.

בנוסף, השופטת התחשבה בכך שהוא הורשע כמסייע, כך שחלקו היחסי פחוּת מזה של חברו שהורשע כמבצע עיקרי.

בשל כך השופטת גזרה על הנאשם שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, בנוסף לשלושה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 5,000 שקל.

התוצאה היתה שהוא קיבל עונש זהה לזה של חברו. בהקשר זה השופטת הבהירה כי בשונה מחברו (הנהג) שהותיר רושם חיובי, הנאשם כאן לא קיבל המלצה טיפולית, כך שבאיזון הכולל ראוי לגזור עליהם עונש זהה.

שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בגזר הדין

עו"ד אלון זלצברג עוסק/ת ב- פלילי 
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל