השופטת אילה אורן מבית משפט השלום בראשון לציון החליטה לשחרר ממעצר גבר בן 44 המואשם בעבירות של גידול סמים והחזקת סמים שלא לצריכה עצמית במשקל כולל של כ-18 ק"ג.

בכך קיבלה השופטת אורן את עמדת עורך דינו של הנאשם, וקבעה כי הוא ישהה במעצר בית, בפיקוחם של מקורבים לו. "שמעתי את המפקחים המוצעים והתרשמתי מהם כי יוכלו להציב גבולות אפקטיביים למשיב", כתבה השופטת.

הנאשם נשלח למעצר לאחר שנתפס, ולפני כחודש הוגש נגדו כתב אישום. שירות המבחן שערך תסקיר בעניינו הצביע על נסיבות חיים מורכבות שלא פורטו מטעמי צנעת הפרט. עם זאת, השופטת ציינה כי הנאשם משתמש בקנאביס "עקב מצוקות עמן הוא מתמודד וזאת לאורך שנים".

בשל שימוש זה, שירות המבחן העריך שקיים סיכון גבוה לכך שהנאשם ימשיך להסתבך עם גורמי אכיפת החוק. יחד עם זאת, בשירות גם סברו כי הליך טיפולי עשוי להפחית את הסיכון.

מטעם הנאשם, שיוצג על ידי עו"ד אושרי בן ישי, נטען כי תפיסתו ושהייתו במעצר ממושך לראשונה בחייו, הם כשלעצמם עשויים להרתיע אותו מלבצע עבירות דומות בעתיד. השופטת אורן הסכימה עם עמדה זו.

הנאשם עצמו הביע נכונות להשתלב בטיפולי גמילה מסמים, והשופטת הוסיפה כי "מובן כי יש בכך כדי לסייע למשיב ולמשפחתו, ויכול שיהיה בכך כדי להפחית את המסוכנות ממנו".

לוחם ובעל משפחה

השופטת אורן הבהירה כי לפי פסיקת בית המשפט העליון, בעבירות החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, וכן בעבירות גידול, הכלל הוא שיש להורות על מעצר עד תום ההליכים. ואולם, השופטת הזכירה כי לכלל זה יש חריגים, וישנם פרמטרים שניתן להתחשב בהם, כגון גילם של נאשמים והיעדר עבר פלילי.

לגופו של עניין, מעבר לעברו הנקי ונכונותו להשתלב בטיפול, השופטת התחשבה בכך שלמרות עברו המורכב (שלא ניתן לפרט כאמור), הנאשם שירת כלוחם בצבא, וכיום הוא נשוי ובעל משפחה.

בתוך כך השופטת קיבלה טענה נוספת של ההגנה, שלפיה עבירות גידול מצריכות מקום, וככלל ישנו קושי ממשי לבצע אותן תחת פיקוח כפי שעתיד להיות על המשיב, באמצעות אותם מפקחים שנבחרו ועוררו רושם חיובי ואמין.   

לכן, בסיכומו של דבר, השופטת הורתה על שחרורו של המשיב ממעצר, וקבעה כי הוא ישהה במעצר בית עד תום ההליכים המשפטיים, בפיקוח של המפקחים שהסכימו לכך ונבדקו על ידי שירות המבחן.  

בנוסף נאסר עליו ליצור קשר כלשהו עם מעורבים אחרים בתיק, ונקבעו שעות התאווררות שבהן יוכל לצאת ממעצר הבית בליווי המפקחים עליו.  

בסיומה של ההחלטה השופטת פירטה את הערבויות וההתחייבויות הכספיות שהוטלו על המשיב כתנאי לשחרורו.

לקריאת ההחלטה במ"ת 9255-06-19

ב"כ המאשימה: עו"ד נוגה מזור

ב"כ הנאשם: עו"ד אושרי בן ישי

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל