מהי עבירת סמים?

בהתאם לפקודת הסמים המסוכנים החזקה, שימוש או הפצה וסחר של חומרים מסוכנים המוגדרים בפקודה מהווה עבירה פלילית.

מה העונש הצפוי?

העונשים הקבועים בחוק בגין עבירות סמים משתנים בהתאם לחומרת העבירה. כך למשל הסנקציה בגין החזקה או שימוש עצמי תהיה עד שלוש שנות מאסר כאשר הסנקציה בגין החזקה או שימוש שאינם לצרכים עצמיים תהיה עד עשרים שנות מאסר.

"כן לשימוש עצמי", "לא לשימוש עצמי" - מה ההבדל?

פקודת הסמים המסוכנים מגדירה משקל מסוים של חומרים מסוכנים שמציאתם אצל אדם יוגדרו שימוש עצמי. כך למשל אם אדם נתפס עם קנאביס מתחת ל-15 גרם ההנחה היא כי מדובר בשימוש עצמי. עם זאת, התביעה יכולה להוכיח ממכלול הנסיבות – למשל פנקס רישום מכירות או משקל בצמוד לסם – כי לא מדובר בשימוש עצמי.

אבל לא עברנו לגליזציה בישראל?

השימוש בסמים בארץ הוא אסור. ראשית יש להבין כי אפילו אם תהיה לגליזציה במדינת ישראל, מדובר בשימוש עצמי בלבד של חומר הקנאביס כפי שהוא יאושר על ידי משרד הבריאות ולא נגזרות אחרות כמו אותם "סמי פיצוציות".

שנית, הלגליזציה בארץ אינה נראית לעין ועם זאת ישנה "הקלה" מסוימת בענישה בתיקון לחוק אשר מגדיר את נושא השימוש העצמי בלבד בקנאביס כדלקמן:

  • עבירה "ראשונה" – עבירת קנס מיוחדת בסך 1,000 שקל.
  • עבירה "שנייה" – עבירת קנס מיוחדת בסך 2,000 שקל.
  • כל עבירה נוספת מעבר לעבירה שנייה תגרור כתב אישום.

השינוי בחוק למעשה קבע את העבירות הראשוניות בשימוש עצמי בקנאביס כ"עבירות מנהליות" אשר נרשמות בנפרד למרשם הפלילי. עם זאת, המחוקק הגדיר כי מעבר לעבירה שנייה בפרק זמן מסוים (5 שנים) מדובר בעבירה פלילית ויוגש כתב אישום.

מה זה סחר בסמים?

לעיתים אנשים טועים לחשוב כי עבירת ה"סחר" בה אדם מבצע פעולה מסחרית כגון רכישה או מכירה כספית של סמים היא העבירה החמורה ביותר. עם זאת, במדרג החומרה של הסחר ניתן למצוא ייבוא, ייצוא, אספקה ותיווך ועוד שהמשותף ביניהן הוא מעבר של סמים בין אדם אחד לאדם אחר.

האם בכל עבירת סמים צפוי עונש מאסר?

לאו דווקא. כאשר מדובר בעבירות סמים ניהול תיק באופן נכון יכול להוביל לכך שהנאשם יקבל עונשים שאינם כוללים רכיב של מאסר בפועל. זאת כמובן בהתאם לחומרת העבירה, הנכונות של הנאשם לטיפול, נסיבות המקרה ונסיבות הנאשם.

אז מה עושים במקרים שנעצרתי או שהוגש נגדי כתב אישום בגין עבירת סמים?

יש לפנות לעורך דין מקצועי אשר בקיא בדיני העונשין ובסדר הדין הפלילי. עורך דין טוב יעבור על התשתית הראייתית הראשונית ויעריך באופן נכון את הסיכויים ואת דרך הטיפול המתאימה ביותר בתיק.

עו"ד נורית מעטוק עוסקת בדין הפלילי. יוצאת פרקליטות מחוז הדרום ועוזרת משפטית לשעבר בבית המשפט השלום בעניינים פליליים. לקוחות משרדה מקבלים שירות מקצועי ומכבד וייצוג משפטי מקצועי שמתחשב הן בלקוחות והן בנסיבות התיק. 

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל