הבטחת הבכירות הגדולה של שר האוצר, משה כחלון, הייתה לפוצץ את בועת הנדל"ן ולהוריד את מחירי הדירות. אלא שרשימה ארוכה של שכונות ברחבי המדינה, שרשמו את התשואה הגבוהה ביותר בשנה החולפת, עשויות לנפץ את הטענות על ירידה או קיפאון במחירי הדיור.

כך למשל, מחירי דירות בנות 3 בשכונת נווה גולן הממוקמת ביפו עלו בשנה האחרונה בכ–8 אחוזים. שכונת הדר גנים בפתח תקווה רשמה תשואה של 9 אחוזים, וחיפה היא השיאנית כששתי שכונות שלה, נוה שאנן וקריית חיים המזרחית עלו ב-9 אחוזים וב-15 אחוזים בהתאמה.

השכונות שבהן דירות בנות 4 חדרים רשמו את התשואה הכי גבוהה בשנת 2018 הן: שכונת קריית שלום בתל אביב עם 7 אחוזים, שכונת קריית העבודה בחולון רשמה תשואה של 8 אחוזים, שכונת כצנלסון בראשון לציון עלתה ב-9 אחוזים ושכונת רמת בית הכרם בירושלים רשמה תשואה של 12 אחוזים.

מרבית השכונות שרשמו את התשואה הגבוהה ממוקמות באזורים זולים יחסית בערים. "השילוב בין חיפושים של רוכשי דירות המחפשים אלטרנטיבות זולות לבין השכונות הרלוונטיות הוביל לעליית מחירים בשכונות הספציפיות האלו", מסביר יבין גיל מור, מנכ"ל אתר יד 2 את הנתונים.

"הגורם הראשון לעליית המחירים בשכונות הספציפיות האלו הן פרויקט התחדשות עירונית שיוזמת הועדה המקומית באותו אזור", אומר חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל. "הסיבה השנייה היא תשתיות בולטות באזורים שמשקיעה הממשלה באזור, מה שמביא את המשקיעים לביקוש גובר באותו אזור".