רובנו עדיין מתייחסים למוסך ולכל מה שקורה בו כאל חור שחור – יש תקלה ברכב, מביאים את האוטו למוסך, המוסכניק מתקן – ואנחנו משלמים את מה שצריך. אבל יש כמה וכמה גורמים שיכולים לשנות את המצב הזה ולעזור לכם לחסוך הרבה מאוד כסף בתיקונים ובטיפולים של הרכב שלכם.  אז איך עושים את זה? הנה שני רעיונות.

המכשיר הקטן שיספר לכם מה הבעיה ברכב

בכל רכב שיוצר אחרי שנת 2002 מותקן מחשב רכב בעל חיבור הנקרא OBD. חיבור זה מאפשר למוסכניק לחבר מחשב מיוחד, ישירות למחשב הרכב – וכך לספר למוסכניק מה התקלות ברכב עוד לפני שהוא בכלל בודק אותו.

למזלנו, אם בעבר המכשירים הללו היו עולים אלפי שקלים, ודרשו מכשור טכנולוגי יקר אף הוא, כיום יש מכשירים כאלו שמתחברים בבלוטות' או וויפי לטלפון שלכם בעלות של דולרים בודדים (חפשו OBD SCANNER באתרי הקניות), ובאמצעות אפליקציה חינמית (Car Scanner ELM לדוגמא) ניתן לקרוא את הנתונים ולדעת בדיוק מה הבעיה של הרכב שלכם. עוד אפשר לדעת באמצעות האפליקציה מהו מצב האלטרנטור והמצבר, ואפילו לקרוא את מהירות הרכב.

החוק שיוזיל אלפי שקלים בטיפול הבא שלכם

לפי דוח של רשות התחרות, שטיוטה ממנו פורסמה להערות הציבור בחודש שעבר, נמצא כי עלות סל של 18 חלפים לרכב עומדת בממוצע על כחצי מעלות הרכב – עלות משמעותית שמגיעה לעשרות אלפי שקלים. בנוסף, נמצאו מקרים רבים של מכוניות זולות יחסית בהן עלות החלפים גבוהה, כך שהחיסכון לא באמת מתקיים לאורך מספר שנות החזקת הרכב.

בגלל מחירי החלפים המאמירים, לפני מספר שנים נכנס חוק הרכב החדש שמאפשר לכם להגיע למוסך עם חלפים שרכשתם מראש, מחייב את המוסכניק לטפל ברכבכם ואף לא להעלות את מחיר שעת העבודה במידה ואתם עושים זאת.

החוק פתח שוק נרחב לחלפי רכבים שמאפשר להשוות מחירים בין חלפים ובכך לאפשר לכם ״דעת מהו מחיר החלק עוד לפני שאתם מגיעים למוסך. כך תוכלו לדעת מראש מהם  מחירי החלפים והאם המחיר שהמוסך דורש הגיוני, ואם לא- תוכלו פשוט לרכוש את החלפים בעצמכם.

"הדוח מגיע למסקנה לא נכונה, כי הוא מתייחס אך ורק לחלקים מקוריים של יצרניות הרכב. כיום השוק פתוח ודמוקרטי בהרבה", אומר אורי וינקלר, בעלי "Solo", אתר אינטרנט למכירת חלקי חילוף לכלי רכב. "היום אפשר לבחור בין סוגי חלפים ולבחור את החלף המקורי של היצרן, חלף מקורי אך ללא שמו של היצרן או חלק תחליפי – ובכך לחסוך הרבה מאוד כסף".

וינקלר מוסיף שהמהפכה של החוק החדש יכולה לעזור לכם להתמקח עם המוסכניק. "כשאתם יודעים מה מחיר החלף וכמה הוא איכותי, אפשר לעשות החלטות יותר משתלמות ולבחור חלק שיחזיק יותר זמן ולכן יחסוך כסף. כשהמידע הזה נמצא בידי הצרכן, אפשר לבדוק שהמחיר שדורשים ממני עבור החלק הוא הגיוני – חבל שמשרד התחבורה לא מפרסם בפומבי את החוק הזה כדי להוזיל את מחירי החלפים בישראל".