גלי חום מקומיים לא יוכלו להכחיש את העובדה – החורף מתקרב. וכמו תמיד, ביחד עם החורף מגיעים חבריו הטובים: חשבונות החשמל והתקלות במכשירי החשמל.

העונה הקרה היא העונה שבה מכשירי החשמל נכנסים להילוך מוגבר -  מייבשי כביסה, טלוויזיות, קומקומים ומזגנים. כתוצאה מכך, נגרמות תקלות רבות במכשירים, שלעיתים שובקים חיים.

איך אפשר למנוע את התענוג הזה? התייעצנו עם גילה ליבנת, מנכ"לית מעבדות שירות מקבוצת פל, שהסבירה לנו איך אפשר להימנע מתקלות מיותרות במכשירים ביתיים, מהן טעויות התחזוקה הנפוצות ביותר, ואיך אפשר לתקן תקלות לבד בלי עזרה.

קומקומים חשמליים: שימו קצת חומץ

האבנית היא האויב מספר אחד בישראל של הקומקום החשמלי, והיא גורמת פעמים רבות לטעמי לוואי במים, עלייה בצריכת החשמל של המכשיר ולקיצור חייו. תחזוקת הקומקום בהתאם להוראות היצרן וניקוי המכשיר בתדירות גבוהה בחומר מתאים או אפילו במים עם חומץ ולימון, יסייע להארכת חייו של הקומקום ולמניעת תקלות עתידיות.


טלוויזיות: מתי לקרוא לטכנאי?

התקלות הנפוצות בטלוויזיות הן: כניסות HDMI לא עובדות או שאין תמונה, מכשיר שנכבה לאחר חימום יתר, הפרעות בתמונה כמו צבע לא תקין, מכשיר שלא פועל לגמרי.

איך מתמודדים? בראש ובראשונה, במידה והמכשיר אינו פועל כמו שצריך, יש לבדוק בזהירות האם שקע החשמל תקין. לאחר מכן, רצוי לנתק את המכשיר מרשת החשמל ולחברו מחדש. במידה ואין שינוי, יש לבצע RESET בתפריט הטלוויזיה.

במידה והבעיה עדיין קיימת, יש לבדוק את חיבור שקע החשמל לטלוויזיה ואת חיבורי כבל ה- HDMI/AV. בתקלות שמקורן דווקא בכבל HDMI שאינו תקין, הדבר יבוא לידי ביטוי בהפרעות בתמונה, תמונה הנעלמת לסירוגין, מסך ללא תמונה בכלל, או צבעים שאינם תקינים.

במקרים אלה, בטרם קוראים לטכנאי, כדאי להחליף את כבל ה- HDMI בחדש. במידה והתקלה לא נפתרת כנראה שמקור התקלה הוא בכניסת ה HDMI בטלוויזיה ולא בכבל עצמו. תקלה מסוג זה בעייתית יותר לתפעול באופן עצמאי, לכן מומלץ לקרוא לטכנאי שיחליף את החלק שנמצא בתוך הטלוויזיה.

במידה והטלוויזיה והחיבורים תקינים, כנראה שמדובר בתקלה שמקורה בממיר, והדבר יצריך יצירת קשר עם הספק שברשותכם.

תקלה כזאת תבוא לידי ביטוי בצורות הבאות:

הופעת שקופית על המסך המתריעה כי "אין קליטה" - יש לבדוק את חיבור כבל האנטנה לממיר ואת שקע האנטנה הנמצא בקיר.

הופעת כלל הערוצים בשחור לבן - יש לבדוק אם בטעות שונו ההגדרות בממיר הכבלים.

במקרה שבו התמונה נעצרת או נחלקת לריבועים, יש לנתק בזהירות את הממיר הדיגיטלי משקע החשמל ולהמתין מספר שניות עד שיופיעו מספרי השעון על צג הממיר. רק אז ניתן להדליק אותו שוב.

אישה מוציאה בגדים ממייבש כביסה (אילוסטרציה: Monkey Business Images, Shutterstock)
מיקום מיקום מיקום | אילוסטרציה: Monkey Business Images, Shutterstock

מייבשי כביסה: העיקר זה האוויר

התקלות הנפוצות במייבשי כביסה הן: כביסה יוצאת לא יבשה, או עם ריח לא טוב, כביסה מתלכלכת בייבוש, רעש חריג בזמן פעולה, מוצגת תקלה על גבי לוח התצוגה, חימום יתר, המייבש מחשמל, מחזור הייבוש ארוך מידי, עובש על פרטי הגומי, צריכת חשמל מוגזמת ונזילת מים.

מה אפשר לעשות?

שמירה על הכנסת כמות נכונה של כבסים למייבש. יש לוודא כי לא נוצר עומס יתר על המכונה. היות ועקרון הייבוש בנוי על מעבר אוויר בתוך הבד, יש לאפשר לכביסה "להתהפך" במייבש, בעוד שעודף כביסה  יקשה על תהליך הייבוש.

מיקום מייבש בחדר מאוורר - לעולם לא בחדר אמבטיה בו הלחות גורמת לחלודה בחלקי מתכת ועל גבי המעגלים האלקטרונים של לוח הפיקוד. בנוסף, כאשר האוויר באמבטיה רווי באדים, זה מקשה על תהליך הייבוש.

ניקוי מסננים ומעבים לאחר כל מחזור ייבוש. יש להקפיד על שטיפתו לניקוי מוך ואבנית שמצטברים באופן סמוי.

תכנית נכונה. יש להקפיד בהתאמת תכנית הייבוש לסוג וכמות הכביסה כמוסבר בהוראות ההפעלה.

סחיטה נכונה. יש לוודא כי נעשית סחיטה מספקת על ידי מכונת הכביסה לפני ההכנסה למייבש.

הוצאת האוויר הלח מהמכונה, כפי שרשום בחוברת ההפעלה. מדובר על תיעול צינור האוויר באופן מסודר.

מזגן (צילום: Ma-Ke, Thinkstock)
לא צריך להבעיר את הבית | צילום: Ma-Ke, Thinkstock

מזגנים: להפחית מאמץ

מכשיר זה עובד שעות נוספות בחורף. למעשה, אנו מדליקים אותו שעות ארוכות בלי הפסקה, ולעיתים אפילו משאירים אותו פועל בכל שעות הלילה ולכן כדאי להקפיד על מספר כללים שימנעו תקלות:

סגור ומבודד. כשמפעילים מזגן יש לוודא שהחלל בו הוא מופעל סגור ומבודד ולהפקיד לסגור את החלונות, על מנת שלא לגרום לו להתאמץ לשווא.

גילה ליבנת רוזינר (צילום:  יחסי ציבור )
גילה ליבנת | צילום: יחסי ציבור
25 זה מספיק. כדאי לכוון את השלט על טמפרטורה על 25 מעלות על מנת לשמור על טמפרטורה נעימה בבית. כל הורדה או העלאה של מעלה אחת במזגן תגרום לעלייה של כחמישה אחוזים בצריכת החשמל שלו ותגרום למכשיר לעבוד במאמץ רב יותר.

ניקוי תקופתי של הפילטרים במזגן. פילטרים סתומים גורמים למזגן להתאמץ יותר על מנת לחמם את הבית ולעלייה בצריכת החשמל.

תדירות הניקוי יכולה להשתנות בהתאם לאזורי המגורים. לדוגמא אם בסביבת המגורים יש אתר בנייה או כביש ראשי, יהיה צורך לנקות את הפילטרים בתדירות גבוהה. הדבר נכון גם לגבי מיקום הדירה. מזגנים בבתי קרקע או בדירות בקומות נמוכות דורשות ניקוי פילטרים בתדירות גבוהה יותר מאשר מזגנים בדירות בקומות גבוהות.